Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Szczepionka mRNA przeciwko COVID-19 nie wpływa na płodność kobiet – zapewniają lekarze
Szczepionka mRNA przeciwko COVID-19 nie wpływa na płodność kobiet – zapewniają lekarze

Wiele osób zainteresowanych szczepieniami przeciwko COVID-19 pyta o ewentualne działania niepożądane, jakie mogą wystąpić po ich użyciu. Wiele młodych kobiet zastanawia się np., co będzie z płodnością po zaszczepieniu przeciwko COVID-19? – Z tego, co wiemy, na 99,9 proc. szczepionka mRNA nie powinna mieć na to wpływu, bo taki jest jej mechanizm działania. Zawsze jednak pozostaje jakieś ryzyko – zapewniła w poniedziałek podczas konferencji prasowej online „Plan szczepień przeciw COVID-19” specjalistka medycyny rodzinnej Anna Krzyszowska-Kamińska.  

 

Krzyszowska-Kamińska powiedziała, że w jej codziennej praktyce podstawowej opieki zdrowotnej aż 1/4 porad dotyczy szczepień przeciwko COVID-19. Pacjenci przede wszystkim chcą wiedzieć, czy szczepienia te są bezpieczne, jak działają i czy mogą wystąpić zarówno powikłania wczesne, jak i odlegle. Zaznaczyła, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej są w stanie wyjaśnić wątpliwości. – Szczepimy już od dawna i jesteśmy przygotowani do rozmów z antyszczepionkowcami – podkreśliła. Jak mówiła, trzeba pokazywać wszystkie strony szczepień i szczepionek. Nie można pomijać obaw, jakie mogą być z nimi związane. – Życie dopiero pokaże, jak długo szczepionka przeciwko COVID-19 będzie skuteczna, czy będziemy musieli szczepić się co roku, jak w przypadku grypy, czy też wystarczy ona na dłużej. Naszym marzeniem jest, by dzięki szczepieniom można wyeradykować koronawirusa, tak jak to się udało zrobić z ospa prawdziwą. Boimy się tego, czego nie znamy. Im więcej zatem prawdziwej wiedzy i rozwiewania naszych wątpliwości, tym lepiej – zaakcentowała. 

Dalej zapewniła, że szczepionki mRNA, wymagające niskiej temperatury, są odpowiednio przechowywane i nie ma powodów do obaw, że nie będą działać z powodu niewłaściwego ich przechowywania, w zbyt wysokiej temperaturze. – Dostajemy te szczepionki o określonej godzinie, na pakiecie mamy napisane, kiedy były wyjęte z temperatury -70 st. C. Mamy wtedy dokładnie 120 godzin na to, żeby je zużyć. W okresie 120 godzin mogą być one trzymane bezpiecznie w normalnej lodówce, zaopatrzonej w czujnik temperatury. Szczepionki przeciwko COVID-19 traktowane są jak świętość.

Prof. Andrzej M. Fal, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych w Szpitalu MSWiA w Warszawie powiedział, że zainteresowanie szczepieniami przeciwko COVID-19 znacznie ostatnio wzrosło w naszym kraju. Specjalista przytoczył dane, z których wynika, że w październiku i listopadzie 2020 r. w Polsce chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19 wykazywało zaledwie ok. 30 proc. Polaków. Obecnie ten odsetek wzrósł do ponad 65 proc. populacji. – To potężna zmiana – podkreślił. Dodał, że bardzo ważna jest walka z dezinformacją na temat szczepień. – To jeden z najistotniejszych czynników przekonujących do szczepień. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej przekazują pacjentom wiedzę i ich uspokajają – zaznaczył prof. Andrzej M. Fal. 

Konferencję online zorganizowano w PAP w ramach cyklu edukacyjnego „Science will win” (Nauka zwycięży). Jego sponsorem jest firma Pfizer, jeden z producentów szczepionki przeciwko COVID-19 wykorzystującej technologię mRNA.

PAP - Nauka w Polsce, Zbigniew Wojtasiński

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/w-ci%C4%85%C5%BCy-kobieta-brzuch-matka-6178270/

KOMENTARZE
Newsletter