Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Studia Biznes w biotechnologii – tu biznes rodzi się już na zajęciach
O dużym szczęściu mogą mówić absolwenci II edycji podyplomowych studiów Biznes w biotechnologii. Łukasz Zieliński i Jacek Błędowski poznali się na studiach i po paru miesiącach zostali wspólnikami.

W maju tego roku zakończyła się II edycja podyplomowych studiów Biznes w biotechnologii, organizowanych przez Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Jagiellońskim Centrum Innowacji. Partnerami wspierającymi projekt kolejny raz zostali Polpharma Biologics, zlokalizowana w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym i będąca częścią Grupy Polpharma oraz małopolski IBSS BIOMED S.A. Studia są edukacyjną odpowiedzią uczelni na rozwój i potencjał branży life science w Polsce. Ambicją pomysłodawców i organizatorów studiów było stworzyć inicjatywę, która zachęci i przygotuje młodych absolwentów nauk przyrodniczych do zakładania firm w celu komercjalizacji własnych osiągnięć naukowych.

"Jacka poznałem już na pierwszym zjeździe. Często pracowaliśmy w jednej grupie i dość szybko zaczęliśmy rozmawiać o pomysłach na biznes. Okazało się, że obaj nie zgadzamy się z panującym na rynku leków OTC [bez recepty przyp. autora] status quo i problemami, jakich z tego względu doświadczają pacjenci, takimi jak: używanie dużej ilości substancji chemicznego pochodzenia, nieprzejrzysty i podchwytliwy marketing oraz nieaktywne składniki, zwłaszcza w suplementach diety, które kłócą się z ideą leku" – mówi Łukasz Zieliński, mgr farmacji na University College London, obecnie Menadżer ds. innowacji w instytucji koordynującej działalność Klastra Nauka Medycyna i Nowoczesne Technologie w Kielcach. – "Produkt, nad którym aktualnie pracujemy nazywa się Lactamalt i jest suplementem diety dla kobiet karmiących piersią, mających problemy z laktacją. To niestety dość liczna grupa. Według naszych szacunków, na ok. 400 tys. porodów rocznie w Polsce, z powodu kryzysu laktacyjnego, ponad 30% mam rezygnuje z karmienia piersią już w drugim albo trzecim miesiącu" – dodaje.  

Lactamalt ma już opracowany sklad jakościowo-ilościowy formulacji a obecnie trwają prace nad przygotowaniem technologii wytwarzania produktu w skali laboratoryjnej. Zgodnie z intencją twórców, substancje aktywne w produkcie oparte są wyłącznie na naturalnych skladnikach, a jego skład i działanie będą jasno i szczegółowo opisane. Za skład produktu, w tym udział składników pochodzenia naturalnego, a także optymalizację kosztów ich wytwarzania, odpowiada Jacek Błędowski, absolwent Biotechnologii medycznej, ze specjalizacjami w dziedzinach Medycyna molekularna i Bioinformatyka na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Zanim Lactamalt trafi jednak na rynek, pomysłodawców czeka jeszcze sporo pracy związanej z opracowaniem kompletnego dossier technologicznego, ochroną własności intelektualnej oraz rejestracją produktu w Głównym Inspektoriacie Sanitarnym. Kolejnym etapem będzie znalezienie docelowego miejsca wytwarzania i szereg działań związanych z marketingiem, sprzedażą i dystrybucją produktu oraz prowadzeniem własnej firmy. Te i inne zagadnienia dotyczące zarządzania przedsiębiorstem, są szeroko omawiane w trakcie zajęć na studiach Biznes w biotechnologii i mają na celu przybliżenie słuchaczom problematyki dotyczącej rozpoczęcia własnego biznesu w braży life science. Studia Biznes w biotechnologii to jednak nie tylko porcja rzetelnej wiedzy, przekazywanej przez doświadczonych praktyków biznesu, ale także bezcenne kontakty, które wcześniej lub później mogą okazać się przydatne absolwentom w karierze. Zapytany o powody podjęcia nauki na studiach i opinię na ich temat, Łukasz Zieliński odpowida: "Mamy w Polsce warunki dla rozwoju biotechnologii, a Biznes w biotechnologii to jedne z nielicznych studiów łączących w sobie ekonomię i biotechnologię. Mam nadzieję, że to tylko kwestia czasu, kiedy zaczniemy zbierać owoce pracy w obszarze biotechnologicznego R&D. Z tego względu, warto moim zdaniem postawić na edukację specjalistów z zakresu komercjalizacji nowych technologii, transferu technologii czy zarządzania własnością intelektualną w obszarze life science." I dodaje: " Ze studiów jestem zadowolony. Miałem okazję poznać sporo osób z branży i wymienić się spostrzeżeniami oraz doświadczeniami. Jeśli chodzi o program, to dla mnie, najbardziej przydatna okazała się wiedza z analizy finansowej i księgowości – takich praktycznych zajęć nigdy nie za dużo. Dobrze o tym wiem, pracuję jako Menadżer ds. innowacji a branża life science wymaga ciągłego doszkalania się."

W połowie czerwca ruszyły zapisy na kolejną edycję studiów. W tym roku, oprócz Instytutu Biotechnologii Surowic i Szczepionek BIOMED S.A., do grona Partnerów studiów dołączyły zlokalizowane na terenie krakowskiego Life Science Parku: największa polska firma biotechnologiczna Selvita S.A. oraz Access Pharma Sp. z o.o. Zadowolenia z ponownego zaangażowania w projekt nie kryje Grzegorz Stefański, Prezes Zarządu IBSS BIOMED S.A. – IBSS BIOMED S.A. jest jedną z najstarszych polskich firm biotechnologicznych a w Krakowie działamy nieprzerwanie od 1945 r. W Polsce istnieje spory potencjał dla rozwoju branży life science.  Z przyjemnością wspieramy inicjatywę krakowskiej uczelni i Jagiellońskiego Centrum Innowacji, również ze względu na rozwój i sentyment do rodzimego Krakowa i regionu małopolski, która już teraz, biorąc pod uwagę sporą aktywność firm z branży, nazywana jest polską doliną biotechnologiczną.

Biznes w biotechnologii – podyplomowe studia organizowane przez Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w konsorcjum z Jagiellońskim Centrum Innowacji. Kolejna, III edycja studiów planowana jest na październik 2014 r. Szczegółowe informacje nt. studiów znajdują się na www Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz www Jagiellońskiego Centrum Innowacji.

 

Dodatkowych informacji udziela:

Aleksandra Piotrowska, PR Manager, Jagiellońskie Centrum Innowacji

K: + 48 608 710 715

E: aleksandra.piotrowska@jci.pl

W: www.jci.pl

KOMENTARZE
news

<Luty 2025>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
Newsletter