Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
W Krakowie powstaje instytut certyfikujący produkty z obszaru life science!
W Krakowie powstaje Instytut Jakości Jagiellońskiego Centrum Innowacji. Instytut zajmie się certyfikacją produktów z obszaru life science. W specjalnym wywiadzie dla portalu Biotechnologia.pl dr Łukasz Kutrzeba, Dyrektor Instytutu Jakości JCI opowiada o idei powstania Instytutu i zdradza szczegóły jego przyszłej działalności.

 

Biotechnologia.pl: W grupie kapitałowej Jagiellońskiego Centrum Innowacji rozpocznie niebawem działalność Instytut Jakości JCI. Jest pan jedną z osób najbardziej wtajemniczonych w nowe przedsięwzięcie. Zdradzi nam pan jakieś szczegóły?

Dr Łukasz Kutrzeba: Pomysł na powołanie Instytutu Jakości JCI zrodził się w sposób całkowicie naturalny. W Jagiellońskim Centrum Innowacji od dłuższego czasu konsekwentnie poszerzamy ofertę o nowe usługi w branży life science. Zakończyliśmy rozbudowę Life Science Parku, w którym aktualnie tworzona jest nowoczesna infrastruktura badawcza. Realizujemy już także pierwsze zlecenia w ramach wprowadzonej niedawno usługi badań kontraktowych. Dostęp do nowoczesnego sprzętu badawczego oraz ekspertów zaangażowanych w jego obsługę, stworzył idealne warunki do powołania Instytutu Jakości JCI i tym samym uzupełnienia oferty Jagiellońskiego Centrum Innowacji. Moim zadaniem będzie rozwinięcie tej jednostki, korzystając z potencjału Parku, laboratoriów i sprzętu, którym dysponujemy, ale również naszych najemców oraz kontaktów w środowisku naukowym.

 

Czym będzie zajmować się Instytut Jakości JCI?

Głównym zadaniem Instytutu Jakości JCI będzie niezależne badanie jakości i potwierdzenie wiarygodności produktów takich jak kosmetyki, suplementy diety oraz zdrowa żywność. Produkty opiniowane przez Instytut będą analizowane pod względem ich integralnej kompozycji, składu i zgodności z etykietą produktu, a także funkcjonalności i wpływu na organizm człowieka. Producent, którego wyrób, w wyniku przeprowadzonych przez nas badań, nie będzie budzić najmniejszych wątpliwości, co do deklarowanego składu i działania, otrzyma pozytywną Opinię Instytutu Jakości JCI, Certyfikat oraz Znak Jakości JCI, który będzie mógł umieścić na opakowaniu sprawdzonego produktu. Uprzedzając kolejne pytanie, nie będziemy zajmować się weryfikacją produktów w celu dopuszczenia ich do sprzedaży. Takiej mocy nie mamy (śmiech). Oferta Instytutu Jakości JCI skierowana jest do tych producentów, których produkty są już na rynku, a którzy chcieliby zwiększyć ich wartość i wyróżnić niezależną ekspertyzą Instytutu.

 

Ekspertyza będzie odpłatna?

Tak, oczywiście. W niektórych przypadkach, zakładamy jednak poniesienie kosztów takich badań samodzielnie.

 

Co to za przypadki?

Oprócz zdobycia Klientów, moją ambicją jest uczynienie z Instytutu Jakości JCI ośrodka opiniotwórczo-badawczego, który będzie działać również pro publico bono, angażując do badań produktów również własne zasoby. Przykładowo, wybieramy i badamy szereg powszechnie dostępnych suplementów diety z magnezem, a wyniki przekazujemy opinii publicznej w postaci rankingu. Nie ukrywam, że w ten sposób chcemy też dotrzeć do przedsiębiorców i konsumentów oraz budować świadomość naszej marki.

 

Czy produkt, który zostanie zaopiniowany najlepiej otrzyma od Instytutu Certyfikat Jakości ?

To zależy. Jeżeli producent zechce, będzie mógł posługiwać się na swoich produktach Znakiem Jakości JCI oraz Opinią wydaną przez Instytut. Będzie musiał jednak za to zapłacić.  Bez względu na to, czy zwycięzca rankingu będzie ubiegał się o Znak Jakości JCI, lista rankingowa zostanie opublikowana, jako badanie własne Instytutu.

 

A co się stanie z najsłabszą opinią? Nie trudno wyobrazić sobie sytuację, w której producent suplementów diety zaopiniowany najgorzej w ogóle nie będzie chciał upubliczniania wyników.

Misją Instytutu Jakości JCI jest wskazanie i ocena produktów z branży life science po to, aby pomóc konsumentom dokonywać właściwych wyborów podczas zakupu konkretnych towarów. Celem Instytutu nie jest antagonizowanie przedsiębiorców wobec siebie, ale stymulowanie ich do ciągłego podnoszenia standardów jakości ich wyrobów i wdrażania dobrych praktyk w produkcji wyrobów najwyższej jakości. Wierzymy, że dzięki zachowaniu przez Instytut podczas badań pełnej bezstronności, ostatecznie przełoży się to na podniesienie jakości naszych produktów nie tylko na rynku krajowym, ale także zwiększy ich konkurencyjność na arenie międzynarodowej.

 

Czym jeszcze będzie się zajmował Instytut poza działalnością opiniotwórczą i oceną jakości produktów?

Pojawił się również pomysł, aby Instytut opiniował i tym samym wspierał niektóre firmy w zdobywaniu pozycji rynkowej. Przede wszystkim te „rewolucyjne w branży life science” oraz takie, które wywodzą się ze środowiska akademickiego. Odbywać się to będzie na zasadach konkursów, w oparciu o analizy, które będziemy robić z punktu widzenia sukcesu rynkowego i poziomu innowacyjności rozwijanych produktów.

 

Zastanawia mnie, jak istotny będzie certyfikat Instytutu Jakości JCI z Krakowa dla na przykład producenta suplementów diety z Gdańska?

Działalność Jagiellońskiego Centrum Innowacji oraz wszystkich podmiotów w grupie JCI od początku uwiarygadnia marka Uniwersytetu Jagiellońskiego, najstarszej i najlepszej uczelni w Polsce.  Liczymy, że tak będzie i w tym przypadku. Prawdopodobnie, na początku, najłatwiej będzie nam zdobyć rozpoznawalność w regionie, ale naszym celem jest zajść małymi krokami dużo dalej. To jeden z elementów naszego modelu biznesowego. Model zakłada powolne, ale konsekwentne budowanie marki Instytutu Jakości Jagiellońskiego Centrum Innowacji, poprzez rzetelne opiniowanie produktów z branży life science. Podstawowym elementem działalności Instytutu, który będzie oferowany naszym Klientom, będzie Opinia na temat produktu, wystawiona przez Instytut na podstawie przeprowadzonych badań i analiz uzyskanych wyników. Dodatkowo, przedsiębiorca otrzyma także Certyfikat Jakości, oraz Znak Jakości JCI, który będzie mógł używać w przekazie marketingowym do konsumenta.

 

Proszę powiedzieć jeszcze coś więcej o infrastrukturze, z której zamierza korzystać Instytut Jakości JCI

W przypadku opiniowania i certyfikacji produktów dostępnych na rynku będziemy wykorzystywać przede wszystkim własną infrastrukturę badawczą.  Już teraz do dyspozycji mamy wyspecjalizowane pracownie badawcze, takie jak laboratorium spektroskopii Magnetycznego Rezonansu Jądrowego (NMR) czy laboratorium spektroskopii Ramanowskiej. Wszystkie pracownie kierowane są przez wysoko wykwalifikowany personel naukowy, a  sprzęt laboratoryjny dedykowany jest badaniom w reżimach GLP oraz ISO 9001.

 

Kiedy zatem możemy spodziewać się na rynku pierwszych produktów certyfikowanych przez Instytut Jakości JCI?

Przy optymistycznych założeniach, w drugiej połowie przyszłego roku. Aktualnie budujemy sieć kontaktów i, co cieszy, prowadzimy już wstępne rozmowy dotyczące pierwszych zleceń. Przy szacowaniu terminu trzeba się jednak liczyć przede wszystkim z tym, że bardzo czasochłonny będzie etap badawczy. Zanim coś zaopiniujemy, wiele razy będziemy sprawdzać wyniki. Tak więc pierwszy produkt w przyszłym roku, ale do współpracy zapraszam już teraz.

 

Dziękuję za rozmowę.  

 

Rozmawiał red. Tomasz Sznerch

 

KOMENTARZE
news

<Luty 2023>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
15
16
18
19
20
21
25
26
1
3
4
5
Newsletter