Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sposób na sprawniejszą pracę w laboratorium
Organizacja pracy w laboratorium może okazać się łatwiejsza dzięki oprogramowaniu LabToolBox. Pomaga ono zarządzać działaniami zespołu badawczego, co skutkuje oszczędnością czasu. Projekt zdobył III nagrodę w konkursie Zacznij.biz.

LabToolBox to nowy projekt rozwijany w firmie VitaInSilica Sp. z o.o. Zdobył on III nagrodę w IV edycji konkursu Zacznij.biz organizowanego przez Konfederację Lewiatan i Lewiatan Business Angles. Firma otrzymała również Nagrodę Specjalną, którą ufundowała Polpharma SA.

 

Oprogramowanie jest przeznaczone dla małych i średnich laboratoriów, a także firm z sektora life science. Pozwala ono na sprawną organizację pracy, a w tym m.in.: zakup odczynników w odpowiednim terminie, znakowanie prób kodami kreskowymi, tworzenie literaturowych baz danych, rezerwację sprzętu laboratoryjnego oraz zarządzanie przestrzenią dyskową przez wielu użytkowników.

Ponadto, istnieje także udogodnienie dla przeciwników prowadzenia zapisków na kartce papieru – program pozwala na stworzenie elektronicznego dziennika laboratoryjnego.

 

Warto zaznaczyć, że nie jest to pierwsze tego typu oprogramowanie. Na rynku są dostępne podobne produkty, lecz ze względu na cenę są często niedostępne dla mniejszych laboratoriów lub firm. Twórcy LabToolBox podkreślają, iż ich produkt cechuje się modułowym charakterem, dzięki czemu można korzystać z wybranych jego elementów. Nie jest konieczne wykupienie wszystkich dostępnych opcji. W razie potrzeby, można także zamówić dodatkowe funkcje programu.

 

VitaInSilica jest firmą bioinformatyczną, której zespół stanowią specjaliści z dziedzin takich jak: bioinformatyka, biotechnologia, biologia molekularna i IT. Dzięki dwuletniej współpracy z różnego typu laboratoriami opierającej się na analizie danych biologicznych i tworzeniu spersonalizowanego oprogramowania, pomysłodawcy LabToolBox mogli zgłębić problemy, z jakimi borykają się każdego dnia szefowie laboratoriów.

 

Jak powiedziała portalowi biotechnologia.pl dr Anna Czerwoniec, pomysłodawca i Członek Zarządu VitaInSilica – Przy wielu projektach współpracuję z osobami pracującymi w laboratoriach i widzę, że czasami proste rozwiązania informatyczne wymiernie przyspieszyłyby ich pracę, ułatwiły organizację czasu członków zespołu czy też usprawniły przepływ informacji w laboratorium. Porządek w laboratorium czy terminowość zamawiania odczynników przekładają się na oszczędności, brak przestojów i lepsze samopoczucie pracowników.

 

Zacznij.biz to projekt realizowany przez Konfederację Lewiatan i Lewiatan Business Angels. 4 marca 2014r. w Centrum Nauki Kopernik odbyła się uroczysta Gala Finałowa IV edycji Konkursu. Mogli do niego przystąpić zarówno mali i średni przedsiębiorcy, jak i pracownicy naukowi, doktoranci lub studenci posiadający pionierski pomysł, który chcieliby wcielić w życie. Korzyścią wypływającą z udziału w Konkursie jest możliwość pozyskania inwestora, który pomoże w sfinansowaniu projektu. Dodatkowo można było uczestniczyć w warsztatach przygotowujących do wdrażania swojego projektu na rynek. Według organizatorów ważny jest nie tylko sam pomysł, ale także sposób, w jaki zostanie on przedstawiony potencjalnym inwestorom, a w dalszej kolejności – klientom.

Źródła

Korespondencja własna

http://zacznij.biz.pl/

http://www.vitainsilica.pl/

 

KOMENTARZE
Newsletter