Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sieci Marie Curie
12.05.2008
4 kwietnia br. Komisja Europejska ogłosiła kolejny konkurs na Sieci Marie Curie (Initial Training Networks – ITN), finansowane w ramach programu szczegółowego „Ludzie” 7.PR.
Wnioski można składać do 2 września br. do godz. 17:00 czasu lokalnego w Brukseli. Budżet konkursu planowany początkowo na 185 mln EUR zostanie zwiększony o budżet konkursu planowanego na 2009 rok. Decyzja co do sumarycznego budżetu zostanie podjęta do końca lata. Kolejnego konkursu na Sieci Marie Curie możemy się spodziewać dopiero w 2010 roku. Warto więc wykorzystać obecna szansę, przy zwiększonym budżecie konkursu.

Dzień Informacyjny

10 czerwca br. Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej organizuje w Warszawie dzień informacyjny poświęcony Sieciom Marie Curie. Przedstawimy cele i założenia konkursu, omówione zostaną sposób finansowania Sieci oraz zagadnienia administracyjno-prawne związane z realizacja projektów w warunkach polskich instytucji naukowych. Zasady i sposób oceny projektów przybliży zewnętrzny ekspert Komisji Europejskiej oceniający Sieci Marie Curie związane z matematyką i naukami inżynieryjnymi.

Sieci Marie Curie – jak to działa?

Sieci Marie Curie są wspaniałym sposobem na rozszerzenie oferty studiów doktoranckich na danej instytucji o wymiar międzynarodowy. Dają możliwości nawiązania nowych kontaktów zawodowych. Głównym celem projektu jest szkolenie początkujących naukowców (w tym doktorantów) i umożliwienie im dołączenia do europejskich zespołów badawczych oraz poprawy ich perspektyw zawodowych zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Projekty składane są przez konsorcjum kilku instytucji (uczelni, instytutów badawczych przedsiębiorstw, MŚP) znajdujących się w różnych krajach członkowskich UE lub stowarzyszonych.

Partnerzy proponują wspólny program badawczo-szkoleniowy dla początkujących naukowców w wybranym przez siebie obszarze. Powinien on odpowiadać na dobrze zidentyfikowane potrzeby w wybranej dziedzinie naukowej, przygotowywać naukowców do pracy w innych sektorach (również w prywatnym) oraz oferować kursy w takich obszarach jak, np. przedsiębiorczość, własność intelektualna, zarządzanie projektami badawczymi, etyka, itp.
Proponowany program powinien odzwierciedlać istniejącą lub nowo tworzoną współpracę naukową, w której naukowiec bierze udział poprzez indywidualny program szkoleniowy.
W 4-letnim projekcie uczestniczą przynajmniej 3 instytucje z 3 różnych krajów członkowskich lub stowarzyszonych.
W poprzednich programach ramowych liczba partnerów średnio wynosiła 6-10 instytucji.

W 7.PR dużą uwagę przywiązuje się do udziału przedsiębiorstw. Około 50 polskich instytucji naukowych jest partnerem w Sieciach Marie Curie finansowanych z budżetu 6.PR i są to zarówno uczelnie wyższe, jak i instytuty Polskiej Akademii Nauk. Nieco mniej aktywnie wypadają JBRy, zapewne ze względu na specyfikę ich działalności – nie wszystkie zajmują się szkoleniem początkowym naukowców. Niestety znikomy jest udział polskich przedsiębiorstw. Jedna z sieci – CELLION – jest koordynowana przez Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie. Po ocenie pierwszego konkursu na Sieci Marie Curie w 7.PR kolejnych 15 instytucji z Polski ma szanse dostać dofinansowanie.

Więcej informacji o Sieciach Marie Curie oraz działaniach, które można w ramach nich realizować, można znaleźć na stronie: http://www.kpk.gov.pl/7pr/karieranaukowa/instytucja/ .

Informacja o spotkaniu i rejestracja on-line:
http://www.kpk.gov.pl/aktualnosci/imprezy/i.html?id=3158 .


Źródło: Biuro ds. Mobilności, KPK

KOMENTARZE
Newsletter