Fidelta jest spółką CRO (ang. Contract Research Organization) należącą do grupy Galapagos, z kompetencjami naukowymi w obszarze chorób zapalnych, zwłóknieniowych i zakaźnych. Obecnie zatrudnia 181 pracowników, w tym 150 doświadczonych naukowców. Spółka świadczy usługi w obszarze zintegrowanego odkrywania leków na zlecenie firm biotechnologicznych i farmaceutycznych z całego świata i posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów badawczych. Laboratoria Fidelty o powierzchni blisko 6 000 m2 zlokalizowane są w nowoczesnych ośrodkach badawczo-rozwojowych w Zagrzebiu, w Chorwacji.
Zamknięcie transakcji przewidziane jest na 4 stycznia 2021 r. i jest uzależnione od spełnienia zwyczajowych warunków. Po zakończeniu procesu akwizycji Fidelta będzie w pełni konsolidowana w ramach Grupy Kapitałowej Selvita. Fidelta będzie kontynuować działalność pod dotychczasową nazwą. Przejęcie Fidelty pozwoli Selvicie przyspieszyć realizację długoterminowej strategii mającej na celu dostarczenie klientom kompleksowej oferty usług, w tym zintegrowanych badań in vitro i in vivo, począwszy od identyfikacji celu, do pełnego rozwoju przedklinicznego.
Galapagos jest w pełni zintegrowaną firmą biofarmaceutyczną z bogatym portfolio projektów badawczych skupiających się na rozwoju potencjalnych leków o nowatorskich mechanizmach działania i ich późniejszej komercjalizacji w Europie. Działalność CRO, świadczona przez Fideltę, przestała wpisywać się w strategię Galapagos.
Bardziej kompleksowa oferta i nowe możliwości rozwoju
Zakres usług oferowanych przez Fideltę jest komplementarny z ofertą Selvity i umożliwi jej zbudowanie przewagi konkurencyjnej w takich obszarach biznesowych jak toksykologia in vivo, DMPK, farmakologia, a także pozwoli zwiększyć skalę działalności w obszarze chemii medycznej i farmakologii in vitro, co wpłynie na umocnienie pozycji rynkowej Selvity. Doświadczenie Fidelty w dziedzinie chorób zakaźnych, zwłóknieniowych i zapalnych doskonale wpisuje się w aktualne trendy rynkowe, odpowiadając na znaczące i niezaspokojone potrzeby medyczne w tych obszarach.
– Z największą przyjemnością ogłaszamy akwizycję Fidelty, która idealnie pasuje do Grupy Kapitałowej Selvita. Fidelta jest organizacją z bogatym doświadczeniem, szerokim spektrum możliwości z zakresu odkrywania leków „in-house” oraz z licznymi sukcesami w wyłanianiu kandydatów klinicznych – komentuje Bogusław Sieczkowski, współzałożyciel, istotny akcjonariusz oraz Prezes Zarządu Selvity. Dzięki tej akwizycji nie tylko realizujemy ogłoszoną w tym roku strategię, ale również robimy krok naprzód, zarówno pod względem portfolio naszych usług, jak i skali działalności. To przełomowy moment w historii Selvity – dodaje Sieczkowski.
– Poziom kompetencji naukowych, znajomości biznesu i zaangażowanie zespołu Fidelty nie mają sobie równych. Chciałbym podziękować całemu zespołowi za wieloletnią, nieocenioną współpracę. Jestem przekonany, że Fidelta będzie się znakomicie rozwijać pod parasolem Selvity, a kontynuując naszą współpracę badawczą z Fideltą, będziemy odnosić z tego korzyści – dodaje Onno van de Stolpe, Prezes Zarządu Galapagos NV.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że robimy tak duży, logiczny krok w dalszym rozwoju Fidelty i wspólnie z Selvitą umocnimy naszą pozycję na rynku. Połączenie obu firm pozwoli nam zachować wysoką jakość i zaoferować jeszcze bardziej zintegrowane podejście w usługach, które świadczymy naszym klientom – uzupełnia Adrijana Vinter, Dyrektor Zarządzająca Fidelty.
Struktura, wartość i potencjał transakcji
W ostatnich latach Fidelta przekształciła się z wewnętrznego działu badań i rozwoju w dochodową firmę CRO, odnotowującą znaczące wzrosty. W 2019 r. spółka miała 17,4 mln EUR przychodów, w czasie gdy wynik EBITDA wyniósł 2,6 mln EUR. Fidelta jest na dobrej drodze, aby rok 2020 stał się rokiem rekordowym w historii firmy. Przychody Fidelty w pierwszych trzech kwartałach 2020 r. wyniosły 17,2 mln EUR, a zysk operacyjny 4,4 mln EUR. Fidelta ma zdywersyfikowaną bazę przychodową, która obejmuje m.in. współprace z liczną grupą klientów spośród największych globalnych firm farmaceutycznych i biotechnologicznych. Akwizycja przyczyni się do wzrostu przychodów Selvity i będzie istotnie wpływała na wynik EBITDA spółki.
KOMENTARZE