Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Selvita – czas na zmiany
Marta Łucka, 17.06.2014 , Tagi: selvita, new connect, GPW
Rozpoczęcie badań klinicznych, wejście na Główny Rynek Giełdy Papierów Wartościowych oraz do Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Takie zmiany zostały ogłoszone w Selvicie zaledwie w pierwszych dwóch tygodniach czerwca. Jak wpłynie to na pozycję firmy?

Czerwiec rozpoczął się obiecująco dla polskiej firmy Selvita. Otrzymała ona bowiem finansowanie na projekt badawczy pt. „Wprowadzenie do badań klinicznych nowych, selektywnych inhibitorów kinaz o działaniu przeciwnowotworowym – akronim KIND-P1 (Kinase Inhibitor Investigational New Drug studies to Phase 1)”. Zakłada on przeprowadzenie badań przedklinicznych dwóch najbardziej zaawansowanych projektów onkologicznych oraz badań klinicznych dla najbardziej obiecującej cząsteczki. Jest to pierwszy projekt realizowany przez Selvitę, który osiągnie pułap badań klinicznych. W ramach jego realizacji naukowcy przewidują opracowanie wyselekcjonowanego inhibitora kinaz jako nowego leku przeciwnowotworowego. Całkowita wartość projektu wynosi 20,91 mln zł, z czego wkład NCBiR jest równy 9,44 mln zł. Prace będą realizowane w latach 2014-2017 i są one podzielone na 4 etapy (pierwsze trzy przewidują przeprowadzenie badań przedklinicznych oraz przygotowanie wyselekcjonowanego związku, zaś w ostatnim etapie zostaną przeprowadzone badania kliniczne).

Projekt ma dość duże szanse powodzenia ze względu na wybraną grupę związków – inhibitory kinaz. Stanowią one jedną z grup najczęściej rejestrowanych leków i wielu naukowców pokłada w nich duże nadzieje. Spółka Selvita zakłada, że będzie realizować projekt samodzielnie lub z firmą farmaceutyczną na zasadzie modelu partenringowego.

Kolejną dobrą wiadomością dla Selvity było otrzymanie 11 czerwca 2014r. zezwolenia na działalność na terenie Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). Firma wejdzie do Strefy dnia 1 lipca 2014r.

„Wejście do Specjalnej Strefy Ekonomicznej przyczyni się do wzmocnienia dynamiki wzrostu usług Selvity. Dzięki ulgom strefowym będziemy w stanie więcej inwestować w dalszy rozwój naszego segmentu usługowego, a co za tym idzie, zwiększać skalę działalności, poprawiając jednocześnie dochodowość Grupy Selvita” – mówi Bogusław Sieczkowski, Wiceprezes Zarządu Selvita S.A.

Wejście do KSSE ma zapewnić Selvicie do 2023r. oszczędności podatkowe wynoszące 10 mln zł. Grupa przewiduje także znaczne zwiększenie zatrudnienia, na co przeznaczy 7,3 mln zł. Jest to szansa na dynamiczny rozwój firmy oraz realizację kolejnych planów jej ewolucji.

Najważniejszą zmianą, jaka ma zajść w Selvicie wydaje się być wejście na Rynek Główny Giełdy Papierów Wartościowych. Miałoby do tego dość w czwartym kwartale 2014r. po akceptacji listy projektów uchwał przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w dniu 9 lipca 2014r. W tym momencie trwają prace nad dopełnieniem wszystkich formalności.

„Projekty uchwał na WZA dotyczące emisji są konsekwencją naszych decyzji o możliwym przeprowadzeniu oferty publicznej akcji w 2014 r. Sama decyzja akcjonariuszy o podwyższeniu kapitału zakładowego nie przesądza jednak, że do emisji dojdzie” – tłumaczy Bogusław Sieczkowski.

Warto zaznaczyć, że Selvita od 2011r. jest notowana na rynku NewConnect, od roku 2013 jest zaliczana do segmentu NewConnect Lead, zaś w marcu 2014r. weszła w skład indeksu NCIndex30. Oznacza to, że jest ona jest z 30 najbardziej płynnych spółek na NewConnect.

Wejście na Rynek Główny GPW stwarza firmom możliwość dotarcia do szerszego grona inwestorów. Ma to bezpośrednie przełożenie na zwiększenie obrotów, nawet o kilkadziesiąt procent. Należy jednak spełniać pewne warunki, które często są nieosiągalne dla niektórych firm. Można tu wymienić m.in.: nieograniczoną zbywalność akcji lub kapitalizacja wynosząca 48 mln zł. Ponadto, wejście na Rynek Główny GPW wiąże się także ze zwiększonymi obowiązkami oraz wyższymi kosztami związanymi z obecnością na rynku regulowanym, w związku z czym taka zmiana nie przyniesie pozytywnych efektów dla każdej firmy.

 

Selvita jest polską firmą biotechnologiczną założoną w 2007 roku. Jej działanie opiera się na odkrywaniu oraz rozwoju leków stosowanych w terapiach chorób nowotworowych, autoimmunologicznych oraz ośrodkowego układu nerwowego.  

 

Źródła

http://www.ncbiuletyn.pl/czytaj/880-z-newconnect-na-parkiet-glowny-czy-bylo-warto.html

http://www.sii.org.pl/6871/edukacja-i-analizy/pigula-nowych-rynkow/przejscia-spolek-z-rynku-newconnect-na-glowny-parkiet-gpw-indeks-nclead.html

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21960212

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter