Selvita zanotowała znaczący wzrost cen akcji w marcu, kiedy to została podpisana z Berlin-Chemie Menarini umowa na lek SEL24 stosowany w leczeniu nawrotowej lub opornej na leczenie postaci białaczki szpikowej. Jednak sytuacja uległa diametralnej zmianie w październiku, gdy amerykanska Agencja ds. Żywności i Leków podjęła decyzję o zawieszeniu badań klinicznych I i II fazy prowadzonych w USA. Przyczyną wstrzymania badań była śmierć jednego z pacjentów. Na szczęście w grudniu FDA wydała zgodę na kontynuowanie badań klinicznych, a akcje Selvity poszły w górę. Cała sytuacja wywołała delikatne perturbacje w spółce, ale obecnie ta kontynuuje stabilny wzrost na Giełdzie.
W 2017 roku cały indeks GIP zanotował 86-punktowy wzrost wartości. Łączna stopa zwrotu wyniosła 8,21%. Jednak tak jak w przypadku Selvity, dla pozostałych firm należących do GIP60 cały rok 2017 minął pod znakiem przeplatających się okresów wzrostów i spadków.
Giełdowy Indeks Produkcji, GIP60, jest indeksem obejmującym 60 największych produkcyjnych spółek giełdowych notowanych na Rynku Głównym warszawskiej GPW. Został opracowany przez firmę DSR oraz Wydział Informatyki i Zarządzania Politechniki Warszawskiej. Celem istnienia indeksu jest obserwacja zachowania inwestorów względem spółek o charakterze produkcyjnym, których osiągniecia zależą w głównej mierze od popytu na rynku. Spółki wchodzące w skład GIP60 spełniają następujące kryteria: mają charakter produkcyjny, sprzedają artykuły, które sami zaprojektowali, posiadają co najmniej dwuletnią historię notowań na GPW, a udział zagranicznych akcjonariuszy nie przekracza 50%. Do spółek z branży biotechnologicznej oraz farmaceutycznej zaliczane są: Bioton, Mabion, Selvita oraz Biomed-Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek.
KOMENTARZE