Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ryż wołowy – kolejny krok ku żywności przyszłości

Zespół koreańskich naukowców stworzył hodowlany komórkowo ryż wołowy poprzez zaimplantowanie wołowych komórek mięśniowych i tłuszczowych wewnątrz ziaren ryżu.

 

 

 

Koreańscy badacze donieśli, że ich hybrydowy ryż ma o 8% więcej białka i 7% więcej tłuszczu w porównaniu do zwykłego ryżu. Szacują, że na każde 100 g wyprodukowanego białka ryż hybrydowy uwalnia mniej niż 6,27 kg dwutlenku węgla, podczas gdy wołowina osiem razy więcej, bo 49,9 kg. Naukowcy przeliczyli też, że gdyby ich hybrydowy ryż miał zostać skomercjalizowany, mógłby kosztować ok. 1,77 funtów brytyjskich (2,23 dol.) za kg, podczas gdy wołowina jest sześciokrotnie droższa i kosztuje 11,85 funtów. – Zazwyczaj pozyskujemy białko, którego potrzebujemy od zwierząt hodowlanych, ale produkcja zwierzęca zużywa dużo zasobów i wody oraz uwalnia znaczne ilości gazów cieplarnianych. Wyobraźmy sobie, że otrzymujemy wszystkie potrzebne nam składniki odżywcze z ryżu białkowego hodowanego w komórkach […]. Ryż ma już wysoki poziom składników odżywczych, ale dodanie komórek pochodzących od zwierząt gospodarskich może go jeszcze zwiększyć – uważa prof. Sohyeon Park, biochemiczka z Uniwersytetu Yonsei w Korei Południowej.

Aby stworzyć ryż hybrydowy, naukowcy najpierw pokryli go żelatyną rybną, aby ułatwić komórkom wołowym przyczepienie się do niego. Następnie do ziaren dodano komórki macierzyste mięśni i tłuszczu i pozostawiono do hodowli na szalce Petriego na okres do 11 dni. Naukowcy stwierdzili, że ich ryż wołowy hodowany w komórkach spełnia wymogi bezpieczeństwa żywności i ma niskie ryzyko wywoływania alergii pokarmowych. – Pewnego dnia może służyć jako pomoc żywnościowa w przypadku głodu, racji wojskowych, a nawet żywności kosmicznej – podkreślają.

W ramach kolejnych kroków badacze planują jeszcze bardziej zwiększyć wartość odżywczą swojego hybrydowego ryżu poprzez stworzenie lepszych warunków w ziarnie dla rozwoju zarówno komórek mięśniowych, jak i tłuszczowych. – W ciągu ostatnich pięciu lat nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania opracowywaniem alternatyw dla konwencjonalnego mięsa o mniejszym wpływie na środowisko. Badania te sugerują możliwość stworzenia ryżu hybrydowego, który dostarcza składników odżywczych od zwierząt, co wiąże się z prawie ośmiokrotnie mniejszą emisją gazów cieplarnianych i mniej niż 1/6 kosztów – komentuje Neil Ward, specjalista ds. rolno-spożywczych i klimatycznych oraz profesor rozwoju obszarów wiejskich i regionalnych na University of East Anglia. – Nie spodziewałam się, że komórki będą tak dobrze rosły w ryżu. Teraz widzę świat możliwości dla tej hybrydowej żywności na bazie zbóż. Ten kierunek badań jest obiecujący dla rozwoju zdrowszej i bardziej przyjaznej dla klimatu diety w przyszłości – kończy prof. Park.

Źródła

1. https://www.newfoodmagazine.com/news/218800/korean-scientists-introduce-hybrid-cultivated-beef-rice/

2. https://www.cell.com/matter/fulltext/S2590-2385(24)00016-X

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/rys-ry%C5%BC-bia%C5%82y-ry%C5%BC-korea-jedzenie-3997767/

KOMENTARZE
Newsletter