Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Roche Polska partnerem obchodów 100-lecia nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską i Szwajcarią
Roche Polska partnerem obchodów 100-lecia nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy Polsk
Rzeczpospolitą Polską i Konfederację Szwajcarską już od 100 łączą lat stosunki dyplomatyczne. Na przestrzeni stulecia udało się zbudować trwałe więzy opierające się przede wszystkim na inwestycjach, nauce i wiedzy. Szwajcaria zajmuje drugie miejsce po USA wśród gospodarek spoza UE pod względem ulokowanych bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce. Według najnowszych dostępnych danych, wartość inwestycji wynosi blisko 17,5 mld zł.

 

 

– Można śmiało powiedzieć, że Szwajcaria w Polsce cieszy się nieskazitelnie dobrą oceną. Dzisiaj, po 30 latach, kiedy Polska jest krajem całkowicie niepodległym, kiedy jest państwem prawdziwie suwerennym, cieszymy się w Polsce obecnością wielu Szwajcarów, ale przede wszystkim szwajcarskich firm. Cieszymy się, że po tylu latach przyjaźń pomiędzy Polską i Szwajcarią, Polakami i Szwajcarami przynosi ponad 40 000 miejsc pracy w Polsce stworzonych przez pracodawców szwajcarskich i przynosi dochody w Polsce szwajcarskim przedsiębiorcom – mówi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda.

Roche każdego roku inwestuje w Polsce setki milionów złotych w badania i rozwój. Ich wartość w latach 2014-2019 wyniosła w sumie blisko 3 mld zł. Firma sprzedaje swoje produkty w Polsce od 1900 r., a w 1923 r. uruchomiła w Warszawie fabrykę leków. – Roche jest firmą bardzo silnie wspierającą sukces gospodarczy Polski. Od 15 lat w Warszawie funkcjonuje Roche IT Solution Center, które daje prace już blisko 4000 osób. Inwestycje w badania i rozwój wynoszące blisko 700 mln zł rocznie są najlepszym dowodem na nasze długoterminowe zaangażowanie w Polsce. Partnerstwo Roche zostało docenione w lutym 2019 r. poprzez podpisanie porozumienia z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii o współpracy strategicznej. W oparciu o to porozumienie tworzymy w Polsce Procurement HUB, w którym prace znajdzie wielu specjalistów. Obecnie z naszymi publicznymi partnerami chcemy skupić się na budowie baz genomowych i innowacyjnym podejściu do leczenia nowotworów w Polsce – wskazuje Wiktor Janicki, Dyrektor Generalny Roche Polska.

W badaniu poziomu innowacyjności Summary Innovation Index (SII) Szwajcaria uzyskała miano najbardziej innowacyjnego państwa spośród wszystkich poddanych ocenie. Kategoryzując całą grupę badawczą, Szwajcaria znajduje się w gronie liderów innowacji wyprzedzając Szwecję, Danię, Finlandię, Holandię, Wielką Brytanię i Niemcy. Dzięki inwestycjom Roche w Poznaniu i Warszawie powstało Globalne Centrum Usług Informatycznych Roche, tworzące najnowocześniejsze narzędzia informatyczne usprawniające i przyspieszające proces prac nad nowymi cząsteczkami. Powołane wspólnie z Centrum Onkologii-Instytutem im. Marii Skłodowskiej-Curie Centrum Naukowo-Przemysłowe umożliwiło stworzenie Oddziału Badań Wczesnych Faz. Również w Polsce znajduje się Regionalne Centrum Badań Klinicznych Roche dla Europy Środkowo-Wschodniej. Wraz z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi Roche Polska prowadzi projekt doktoratów wdrożeniowych, a z Polskim Ośrodkiem Rozwoju Technologii podpisane zostało porozumienie, na mocy którego powstaną bazy genomowe.

Firma angażuje się również we współpracę z Uniwersytetem Warszawskim. – Wspólnie z Roche Polska realizujemy projekt BioTech Leaders Academy, autorski program rozwoju studenckich inicjatyw naukowo-badawczych o największym potencjale zaistnienia na rynku. Pozwala on studentom, absolwentom i doktorantom zdobywać praktyczną wiedzę z interdyscyplinarnego obszaru biotechnologii, farmacji, medycyny i bioinformatyki oraz rozwijać kompetencje niezbędne do wdrożenia autorskich przedsięwzięć – zauważa Jacek Sztolcman, kierownik Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego.

Roche Polska przyczynia się również do międzynarodowej współpracy naukowej. Podpisane niedawno porozumienie pomiędzy Centrum Onkologii-Instytutem a Uniwersytetem w Lozannie i Ludwig Institute było możliwe dzięki wsparciu i zaangażowaniu właśnie firmy farmaceutycznej. Owocem wspólnych działań naukowców z Polski i Szwajcarii mogą być przełomowe terapie, współtworzone także przez polskich naukowców.

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2020>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
4
5
6
Newsletter