Chyba każdy po studiach biotechnologicznych rozważał (a może nadal rozważa) pracę w branży farmaceutycznej. Na ostatnim spotkaniu Meet Biotech-Boost Biotech Kamila Jeżowska-Hułas opowiadała o tym, jak zwiększyć swoje szanse na rozmowie kwalifikacyjnej i o jakie stanowiska można walczyć.
Pani Jeżowska-Hułas jest konsultantką w dziale TalentSource Life Sciences firmy CROMSOURCE, odpowiedzialną za rekrutację pracowników dla firm farmaceutycznych i biotechnologicznych oraz ‘line management’ outsourcowanych osób. CROMSOURCE jest wysoko wykwalifikowanym, posiadającym certyfikaty ISO, międzynarodowym dostawcą usług outsourcingowych dla sektora farmaceutycznego, biotechnologicznego oraz sektora wyrobów medycznych.
Dla tych, którzy w poniedziałkowy wieczór nie mogli udać się na spotkanie Meet Biotech-Boost Biotech przygotowaliśmy wywiad z panią Kamilą.
Jak wygląda rynek farmaceutyczny?
Jeżeli rozważacie pracę w tej branży to trafiliście prawie najlepiej jak się da – pod względem rozwoju wyprzedza ją tylko IT. Zgodnie z danymi podanymi przez IMS Health do 2018 r. globalny rynek leków wzrośnie do 1,3 biliona dolarów. W Polsce zapotrzebowanie na farmaceutyki będzie rosnąć szybciej niż w krajach rozwiniętych. Digest of Biotech Jobs Trends in Massachusetts prognozuje, że między 2015 a 2018 r. zaobserwujemy 6,7% wzrostu zatrudnienia, w związku z czym powstanie około 4,325 nowych wakatów. Pamiętajmy, że jest to jednak branża, która ciągle się zmienia – musimy być na tyle elastyczni, żeby zmieniać się razem z nią.
Kogo potrzebuje branża farmaceutyczna i biotechnologiczna?
Pracodawcy potrzebują zmotywowanych, proaktywnych i chcących się rozwijać młodych ludzi. I to jak najmłodszych – w tym wypadku, jeżeli sądzicie, że doktorat będzie Waszym atutem, to niestety jesteście w błędzie. Im szybciej zaczniecie, tym więcej osiągniecie. Oto lista najczęściej poszukiwanych pracowników:
- (Senior) CRA, doświadczenie w badaniach onkologicznych;
- Quality Assurance specialist/associate;
- Data manager/Statistician;
- Clinical project manager/trial manager;
- Project manager;
- Statistical programmer;
- Clinical Supply Chain;
- Product manager/specialist.
Oczywiście ogromną zaletą pracy w tej branży są również pieniądze. Zgodnie z raportem Hays z 2016 r. (bez stanowisk sprzedaż/marketing) zarobki na najbardziej popularnych stanowiskach przedstawiają się następująco:
- RA Manager: od 13k;
- RA Specialist: od 6k;
- Clinical Research Director: od 20k;
- Clinical Trial Assistant: od 6k;
- Pharmacovigilance Manager: od 13k;
- Pharmacovigilance Specialist: od 7k;
- R&D Director: od 25k;
- Medical Affairs Director: od 30k;
- Medical Advisor: od 12k;
- MSL: od 10k.
Jak wygląda proces rekrutacyjny?
Miejsca, w których możecie szukać ciekawych ogłoszeń o pracę to:
- LinkedIn;
- portale specjalistyczne (m.in. pharmiweb, emedcareers);
- portale takie jak pracuj.pl i monster.
Jeżeli wyślecie już cv i spotka się ono z zainteresowaniem, to może do was zadzwonić:
- Talent sourcing – HR wewnętrzny pharma/biotech;
- Talent sourcing – wyspecjalizowany dział CRO;
- Head-hunter – agencja działająca lokalnie;
- Head-hunter - agencja międzynarodowa.
Jeżeli zostaniecie już zaproszeni na rozmowę, to kolejnymi etapami rekrutacji są:
- Screening interview – konsultant sprawdza nasze generalne dopasowanie do stanowiska, motywację do zmiany miejsca zatrudnienia, dostępność oraz oczekiwania finansowe;
- F2F rekruter – jest to wywiad kompetencyjny z konsultantem, na którym są nam zadawane dodatkowe pytania tym razem skupiające się najbardziej na naszym dotychczasowym doświadczeniu zawodowym;
- F2F klient – to są już spotkania w firmie, do której aplikujemy. W tym przypadku spotykamy się z przedstawiciele HR oraz z Hiring Manager.
Co można zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie i rozwój zawodowy?
W tym przypadku wszystko zależy od Was. Warto zacząć od odpowiedzenia sobie na najważniejsze pytania:
- Jakie jest moje marzenie? Co chce w życiu robić? Kim chce być?
- Co jest dla mnie ważne? Jakimi wartościami się kieruje?
- Jaki jest mój cel?
Zastanówcie się również nad swoimi kompetencjami. Na studiach z pewnością braliście udział w różnych inicjatywach, a to nauczyło Was jak pracować w grupie, radzić sobie ze stresem, wyjść cało z sytuacji konfliktowych. Pamiętajcie, że najważniejsze jest, żeby wejść do firmy, a taką okazję daje np. staż wakacyjny bądź praktyki. Będąc już w środku dużo łatwiej przenieść się na wymarzone stanowisko. Powodzenia!
KOMENTARZE