Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Raport z 8th Central European Congress of Life Sciences EUROBIOTECH „Biotechnologia Medyczna”
Raport z 8th Central European Congress of Life Sciences EUROBIOTECH „Biotechnologia Medyczn

20-22 czerwca br. w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków po raz pierwszy od przerwy spowodowanej pandemią odbył się 8th Central European Congress of Life Sciences EUROBIOTECH – cenione przez środowisko naukowe i biznesowe wydarzenie poświęcone biotechnologii, łączące panele naukowe oraz wystawę targową.

 

 

W ciągu trzech dni wypełnionych inspirującymi wykładami i wymianą doświadczeń naukowych oraz rozmowami i próbą odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania z zakresu biotechnologii EXPO Kraków odwiedziło blisko 300 uczestników z 12 krajów. Referaty wygłosili wybitni naukowcy o międzynarodowej sławie, m.in.: prof. Giulio Cossu (Wielka Brytania), prof. Claudine Kieda (Francja), prof. Eran Perlson (Izrael), prof. Markus Ruegg (Szwajcaria), prof. Serena Zacchigna (Włochy). Wiedzą i doświadczeniem podzielili się również rodzimi badacze, jak chociażby: prof. Alicja Józkowicz, prof. Krzysztof Pyrć czy prof. Piotr Trzonkowski. Do udziału w kongresie EUROBIOTECH organizatorzy zaprosili naukowców, doktorantów i studentów z Ukrainy, mieszkających obecnie w innych krajach, bez konieczności wnoszenia opłaty, w ten sposób podkreślając, że pamiętają o narodzie ukraińskim walczącym z rosyjską agresją. 

Uczestnicy wzięli udział w 9 sesjach plenarnych oraz 14 sesjach równoległych dotyczących głównych aspektów biotechnologii medycznej oraz biotechnologii roślinnej. Terapia genowa, szczepionki, biotechnologia skóry i mięśni, biotechnologia medyczna w terapii onkologicznej, zastosowanie edycji genomu do zrównoważonej, innowacyjnej produkcji roślinnej – to tylko kilka z poruszanych tematów. Wiele emocji wywołały sesje dotyczące społecznie ważkich i wrażliwych kwestii, jak „Terapie komórkowe i genetyczne: aspekty naukowe, medyczne, prawne i etyczne” oraz „COVID-19: wczoraj, dziś i jutro”. Moderatorami sesji byli prof. Małgorzata Kossowska, prof. Krzysztof Pyrć oraz prof. Romuald Zabielski. Obie sesje były bezpłatnie dostępne online dla wszystkich zainteresowanych.

EUROBIOTECH to nie tylko ważne wydarzenie dla środowiska naukowego, ale i dla Krakowa. Konferencja jest bowiem jednym z ciekawszych spotkań naukowców specjalizujących się w biotechnologii oraz stanowi wizytówkę na arenie międzynarodowej. 8. edycja konferencji po raz kolejny pokazała, że w EXPO Kraków organizowane są wydarzenia na światowym poziomie, jednocześnie stwarzające przestrzeń do omówienia problemów istotnych dla nas wszystkich, takich jak terapia komórkowa czy choroby wirusowe. O EUROBIOTECH nie bez powodu mówi się, że jest to forum łączące naukę i biznes. W tym roku po raz pierwszy wystawa towarzysząca została otwarta dla wszystkich zainteresowanych, nie tylko uczestników konferencji. Wśród wystawców można było spotkać takie firmy, jak: Animalab, Bio-Rad, Blueprint Genetics czy Selvita. Nowością była Strefa Transferu Technologii, w której udział wzięły centra z całej Polski.

Honorowy patronat nad konferencją objął marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i prof. Jerzy Duszyński, prezes PAN. Partnerem zostali Klaster LifeScience Kraków, Life Sciences Baltics, Polish Association of Centeres for Technology Transfer PACTT.pl, a brązowym sponsorem wydarzenia była firma BIO-RAD. Konferencje wspierało również Miasto Kraków. Patronat medialny objął m.in. portal Biotechnologia.pl. Organizatorem konferencji były Targi w Krakowie – największy organizator targów i kongresów na południu Polski i trzeci co do wielkości w kraju. Program naukowy powstał pod kierownictwem prof. Józefa Dulaka, prof. Ewy Łojkowskiej oraz prof. Tomasza Twardowskiego.

KOMENTARZE
news

<Luty 2023>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
15
16
18
19
20
21
25
26
1
3
4
5
Newsletter