Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Rak piersi związany z występowaniem otyłości – sugerują nowe wyniki badań genetycznych
06.06.2011

Najnowsze badania nad genetycznym uwarunkowaniem raka piersi pozwoliły na zidentyfikowanie nowego markera występowania tej choroby. Naukowcy odkryli zależność między ilością tkanki tłuszczowej związanej z genem otyłości (w skrócie zwanym FTO) a wyższą częstością występowania nowotworów piersi.

Zgodnie z badaniami prowadzonymi przez Northwestern Memorial Hospital w Chicago, kobiety posiadające zmutowany wariant genu FTO są o 30% bardziej narażone na rozwinięcie się raka piersi w porównaniu do osób o prawidłowej sekwencji tego genu.

Badania nad tym zjawiskiem dalej trwają, ale eksperci informują, że są coraz bliżej możliwości wprowadzenia tzw. personalnej medycyny, czyli opartej na genetycznych, określonych  predyspozycjach każdego pacjenta. Pozwoli to w przyszłości na lepszy monitoring stanu zdrowia i prewencję zagrażających mu chorób, ale także na leczenie dopasowane do indywidualnych potrzeb chorego.

Dr n. med. Virginia Kaklamani, onkolog oraz członek Cancer Genetics Program na Northwestern University i jednocześnie autorka prowadzonych badań oznajmiła mediom, iż jest to fascynujące odkrycie, które potwierdza wcześniejsze przypuszczenia o pozytywnej korelacji między występowaniem otyłości i raka piersi. Każdy człowiek ma w swoim genomie gen FTO, jednak tylko 18% populacji posiada ten groźny wariant genu, predysponujący do rozwoju raka.

„Testy genetyczne znalezionego polimorfizmu genu FTO nie są jeszcze rutynowo wykonywane, ale w przyszłości z pewnością wejdą do wachlarza podstawowych badań, podobnie jak ma to miejsce z mutacją genu BRCA” dodała Virginia Kaklamani, która specjalizuje się w badaniach nad genetycznym podłożem nowotworów. „Dziesięć lat temu nic nie wiedzieliśmy o mutacji genu BRCA, który jest również skorelowany z występowaniem raka piersi, ale także jajników. Obecnie nasze pacjentki są badane pod kątem występowania tej mutacji, aby określić ryzyko wystąpienia choroby i odpowiednio monitorować ich stan zdrowia.”

Opublikowane w BMC Medical Genetics wyniki są częścią trwającej większej grupy badań, których celem jest znalezienie nieopisanych do tej pory genetycznych czynników ryzyka występowania raka piersi.



Źrodło: www.sciencedaily.com

Oprac. Agata Wierzchowska

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter