Tegoroczne spotkanie BioForum2014 okazało się być doskonałą okazją do przedstawienia i omówienia perspektyw i przyszłości polskiego sektora life science z jednoczesną dyskusją panelową na temat prosperowania obecnie istniejących koncernów takich jak Mabion S.A. Wykład panelowy "Quo vadis Poland?" był poświęcony prelegentowi Maciejowi Wieczorkowi, prezesowi firm Mabion S.A i Celon Pharma S.A. Jego wypowiedź odwoływała się do nakreślenia perspektyw polskiego rynku biologicznego z naciskiem na rozwój branży life science w Polsce.
Według dr Macieja Wieczorka, eksperta z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu firmami farmaceutycznymi i aspektami finansowymi, stymulatorem dla rozwoju firmy biotechnologicznej są innowacyjność projektów R&D oraz wsparcie finansowe pochodzące ze od współpracy koncernów przemysłowych. Przyszłość zarówno medycyny jak i produktów farmakologicznych jest uzależniona nie tylko od innowacyjnych pomysłów, ale także od coraz bardziej restrykcyjnej sytuacji prawnej (zgłoszenia patentowe, bezpieczeństwo produktów, itp.). Małe i średnie firmy nadal wydają się być w najbardziej niekorzystnej sytuacji, jednakże kluczowe znaczenie dla rozwoju mają partnerstwo, współpraca i fuzja. Przykładowo, polska firma Mabion S.A., która powstała w wyniku współpracy czterech koncernów, jest obecnie silnie zorientowana na dominację rynku farmaceutycznego i biotechnologicznego nie tylko w Polsce, lecz również w Europie Środkowej i Wschodniej.
Godne uwagi jest wspomnienie o polskiej firmie Mabion S.A., która z powodzeniem prosperuje na rynku biotechnologicznym. Według prezesa Macieja Wieczorka, spółka została założona w marcu 2007 r. w wyniku wzajemnego porozumienia czterech krajowych firm farmaceutycznych - Polfarmex, Celon Pharma , Genexo i IBSS Biomed, gdzie założycielami byli również BioCentrum i Biotech Consulting. Początkowo ta innowacyjna firma dynamicznie weszła na rynek New Connect w 2010 roku. Następnie, w roku 2013 z oferty publicznej, spółka uzyskała wsparcie finansowe z dotacji Unii Europejskiej dla projektów biotechnologicznych. Obecnie Mabion S.A. jest wiodącą polską firmą biotechnologiczną w branży farmaceutycznej, koncentrującą się na projektowaniu i wprowadzaniu na rynek leków nowej generacji. Najbardziej innowacyjne wyroby to leki o niższej toksyczności i zwiększonej efektywności oparte na białkach rekombinowanych i terapeutycznych przeciwciałach monoklonalnych. Ponadto, wzrost zainteresowania biologicznymi lekami spowodował wdrożenie kilku oddzielnych projektów o tematyce biopodobnych przeciwciał terapeutycznych. Każdy z projektów celuje w leczenie raka, chorób autoimmunologicznych bądź zaburzeń metabolicznych. Substancje biopodobne są to medyczne związki biologiczne otrzymywane z żywych organizmów na drodze kontrolowanej ekspresji genów czy rekombinowanego DNA. Do tej pory rozwój badawczy i wczesne próby kliniczne dla pierwszego terapeutycznego przeciwciała monoklonalnego MabionCD20 zakończyły się sukcesem. Lek ten jest używany w terapiach przeciwko chłoniakom, białaczce i reumatoidalnemu zapaleniu stawów. Pozostałe projekty nad biopodobnymi cząsteczkami (Mabion HER2, Mabion VEGF, Mabion EGFR) nadal przechodzą fazę badawczą.
Maciej Wieczorek zapytany o to co przyczyniło się do podjęcia decyzji o chęci rozwoju leków biopodobnych powiedział: „Odkrywanie leków jest możliwe. Jedyną przeszkodę stanowi zrozumienie schematu działania leków oraz chęć podjęcia ryzyka. Obecnie mamy bardzo obiecujące wyniki, więc czemu by nie próbować? Uważam, że ludzie tego chcą, a inwestorzy są przygotowani by podjąć wspomniane ryzyko. Z własnego punktu widzenia sądzę, iż czynnikami decydującymi o sukcesie w branży rozwoju leków biopodobnych są ambicja, duma oraz siła psychiczna, gdyż rynek ten cechują stałe wzloty i upadki”. Ukierunkowanie na produkty biopodobne nie jest ograniczone tylko do polskiej gospodarki. Polska jest krajem o silnych fundamentach i sprzyjającym rynku dla rozwoju biotechnologicznych start-upów. Jednakże, region CEE wydaje się być znacznie szerszą perspektywą, toteż ekspansja polskiego sektora life science jest niezwykle istotna. Szeroko pojęta współpraca z krajami Europy Środkowej i Wschodniej zwiększa możliwości rozwoju i produkcji leków biopodobnych, a co więcej, wspomoże zmianę nurtu myślenia Polaków o podejmowaniu nowych wyzwań. Ponadto, rynek Europy Środkowo-wschodniej oferuje współpracę finansową w obrębie projektów rozwojowo-badawczych aż do roku 2020. „Nie znamy jeszcze dokładnych szczegółów projektu” mówi dr Maciej Wieczorek, „Najważniejszą rzeczą jest przekonanie ludzi i radców prawnych o statusie rozwojowym i prawdziwej wartości każdego projektu”.
BioForum 2014—unikatowe i wspaniałe wydarzenie dla bio-biznesowych przedsiębiorstw nie tylko ze względu na prezentacje nowości związanych z badaniami sektora life science, ale również okazja do znalezienie potencjalnego bio-biznesowego partnera i inwestycji. Głównym celem tego międzynarodowego spotkania jest stworzenie środowiska i warunków sprzyjających rozwojowi innowacyjnych firm biotechnologicznych na terenie całego regionu centralnej i wschodniej Europy. Podczas imprezy BioForum, firmy mogą wymieniać informacje i dyskutować, a także zaoferować korzystne warunki dla współpracy gospodarczej i naukowej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). Region europejski ma ogromny potencjał, ponieważ, ponieważ koncentruje się na innowacyjności i rozwoju nowatorskich projektów badawczo rozwojowych. Skoro wynikiem poprzedniej XII edycji BioForum było podpisanie wzajemnego porozumienia na płaszczyźnie biznesowej pomiędzy polskim i węgierskim stowarzyszeniami biotechnologicznymi prowadzące do utworzenia międzynarodowego klastra nauki na rynku biotechnologicznym CEE, to co przyniesie nam tegoroczne BioForum?
KOMENTARZE