Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pure Biologics laureatem konkursu Go_Global.pl
Pure Biologics laureatem konkursu Go_Global.pl
Pure Biologics – polska spółka biotechnologiczna zajmująca się produkcją i oczyszczaniem wysokiej jakości białek rekombinowanych oraz selekcją rekombinowanych przeciwciał do zastosowań biomedycznych i diagnostycznych, zwyciężyła w trzeciej turze III edycji konkursu GO_GLOBAL.PL organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Dzięki pozyskanemu w ten sposób dofinansowaniu możliwe będzie opracowanie efektywnej strategii wejścia Pure Biologics na rynek niemiecki.

Konkurs GO_GLOBAL.PL to przedsięwzięcie realizowane przez NCBR z myślą o polskich przedsiębiorcach przygotowujących się do wejścia ze swoją ofertą na rynki zagraniczne. W ostatniej turze konkursu, spośród 54 złożonych wniosków o dofinansowanie wyłoniono w sumie 8 najlepszych projektów, które otrzymają prawie 1,5 mln złotych. Projekt spółki Pure Biologics znalazł się na szczycie listy rankingowej konkursu. Tak wysoki rezultat firmy to efekt sukcesywnego podnoszenia jakości produktów i realizowanych usług. Uzyskane dofinansowanie w kwocie ponad 164 tys. zł pozwoli przede wszystkim  na opracowanie strategii wejścia Pure Biologics na rynek niemiecki. Dzięki funduszom firma dopasuje swoje produkty i usługi do specyficznych wymagań tamtejszej branży biotechnologicznej, a ponadto zacieśni relacje z potencjalnymi inwestorami.

„Nasza spółka istnieje od 2010 roku. Już po dwóch latach działalności osiągnęliśmy rentowność. Jesteśmy przekonani, że na obecnym poziomie rozwoju, posiadając skomercjalizowane usługi z zakresu wysokich technologii, jesteśmy w stanie odnieść sukces międzynarodowy i w pełni wykorzystać nasz potencjał, nie tylko na rynku polskim" – mówi dr Filip Jeleń, prezes zarządu Pure Biologics.

Wykorzystując posiadaną wiedzę ekspercką i doświadczenie w branży, firma ma zamiar zaimplementować opracowane platformy technologiczne produkcji i oczyszczania białek rekombinowanych na niemieckim rynku biotechnologicznym i farmaceutycznym. We współpracy ze specjalistami z Instytutu Fraunhofer MOEZ, Pure Biologics przeanalizuje rynek biotechnologiczny naszych zachodnich sąsiadów, opracuje strategię wejścia, a w najbliższym czasie odbędzie też kilkadziesiąt spotkań z potencjalnymi odbiorcami swoich technologii oraz zidentyfikuje nowe możliwości współpracy. Spółka chce również porównać dostępność środków publicznych na badania i rozwój w różnych rejonach Niemiec. W perspektywie czasu może to zaowocować otwarciem przedstawicielstwa Pure Biologics lub założeniem nowej spółki z siedzibą w Niemczech, której główną aktywnością byłoby prowadzenie prac badawczo-rozwojowych w branży biotechnologicznej.

„Niedawno skomercjalizowaliśmy zaawansowane technologicznie platformy produkcji i oczyszczania białek rekombinowanych, jak również selekcji rekombinowanych przeciwciał. Technologie te mogą być wykorzystywane do zastosowań biomedycznych i diagnostycznych. Nasza wiedza i umiejętności z zakresu inżynierii i chemii białek, biologii molekularnej, biofizycznych metod analizy makromolekuł i sporządzania metod pomiarowych pozwoliły nam opracować własne protokoły otrzymywania i oczyszczania białek. Platformy technologiczne, z którymi chcemy wejść na rynek niemiecki zostały już przetestowane w kilkudziesięciu kontraktowych projektach naukowych jakie zrealizowaliśmy do  tej pory" – opowiada  dr Filip Jeleń.

Firma Pure Biologics od fazy start-upu intensywnie testowała i walidowała technologie selekcji rekombinowanych przeciwciał oraz platformę testową renaturacji białek. Używana przez spółkę biblioteka rekombinowanych fragmentów przeciwciał prezentowana na fagu składa się z mieszaniny miliardów wariantów, z których każdy posiada unikalną sekwencję aminokwasową i potencjalnie cechuje się możliwością specyficznego wiązania szeregu antygenów różnego typu, w tym np. markerów nowotworowych. Z kolei własne protokoły otrzymywania i oczyszczania białek uzyskiwanych w wyniku ich renaturacji, oparte są o setki różnych kombinacji składu buforów i dodatków. Dzięki temu dobór optymalnych warunków umożliwiających wydajną renaturację białek do postaci natywnej jest łatwiejszy, co maksymalizuje szanse odzyskania ich pełnej aktywności biologicznej.

„Technologia przez nas stosowana pozwala wyselekcjonować in vitro ludzkie rekombinowane przeciwciała monoklonalne o wysokim powinowactwie wobec praktycznie dowolnie wybranego antygenu, włączając w to całe komórki. Taki zabieg nie jest możliwy w standardowej metodzie otrzymywania przeciwciał na drodze in vivo immunizacji zwierząt" – mówi Maciej Mazurek, dyrektor działu badawczo-rozwojowego Pure Biologics.   

Co bardzo istotne, technologie selekcji rekombinowanych fragmentów przeciwciał i produkcji białek rekombinowanych dla celów rozwoju leków biologicznych są już gotowe do wdrożenia na rynek globalny. Od 2011 roku Pure Biologics z powodzeniem dostarcza usług opartych o te technologie klientom ze środowiska akademickiego i firmom farmaceutycznym na rynku polskim.

 

 

„Chcemy znieść dostrzegane bariery internacjonalizacji i rozpocząć nowe owocne współprace poza granicami Polski. Jeżeli eksploracja biotechnologicznego rynku niemieckiego zakończy się sukcesem będziemy opracowywać strategie wejścia na inne rynki europejskie" – dodaje Filip Jeleń.

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
Cleanroom Pass
2021-12-02 do 2021-12-02
3
4
5
7
BHP w pomieszczeniach Cleanroom
2021-12-07 do 2021-12-07
9
MEDmeetsTECH#12
2021-12-09 do 2021-12-09
BioTech Daily 2021
2021-12-09 do 2021-12-09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter