Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Projekt programu sektorowego biotechnologii – Polish Biotech Associaton
Marta Łucka, 14.11.2014
Projekt programu sektorowego biotechnologii – Polish Biotech Associaton
Stowarzyszenie małych i średnich firm z polskiego sektora life science – Polish Biotech Association zaprezentowało „Projekt programu sektorowego biotechnologii”. Jest on skierowany do firm prowadzących aktywną działalność w zakresie biobiznesu. Autorzy przedstawili cele projektu, tematy prac badawczo-rozwojowych oraz wizje dotyczące ich finansowania.

Misją stowarzyszenia Polish Biotech Association jest podejmowanie efektywnych działań na rzecz tworzenia warunków do powstawania jak największej liczby innowacyjnych start-up’ów. To one bowiem, powinny stać się podstawowym narzędziem komercjalizacji wyników badań naukowych. W spotkaniu Polish Biotech Association wzięli udział przedstawiciele następujących firm: CMS Code, Action for Development of Research, Bio-Tech Consulting, Bio-Tech Media, Celon Pharma, Celther Polska, CTI, Flavopharma, Future Sybthesis, Lipid System,Lipopharm, Mabion, Onco Arendi Therapeutics, Proteon Pharmaceuticals, Pure Biologics, Selvita,Stem Cell Spin, TCI Laboratories.

Nad opracowaniem programu sektorowego pracowali:

  • Maciej Wieczorek
  • Sławomir Jaros
  • Bogdan Manowski
  • Mateusz Wołkowicz
  • Tadeusz Pietrucha

Projekt dedykowany jest wyłącznie małym i średnim przedsiębiorstwom z sektora biotechnologii, które działają i są zlokalizowane na terenie Polski. -Wynika to z założenia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zespoły naukowe mogą brać udział w projekcie jako podwykonawcy, ale podmiotem, który uzyskuje dofinansowanie musi być firma – wyjaśnia Tadeusz Pietrucha, prezes spółki Bio-Tech Consulting. Program koncentruje się na sektorze biotechnologii, ponieważ dla innych gałęzi tj. farmacja czy nanotechnologia zostały przygotowane inne rozwiązania. Wynika to z wytycznych NCBiRu oraz z tego, że tworzenie nowych, innowacyjnych projektów biotechnologicznych charakteryzuje się zupełnie inną specyfiką prowadzenia działalności biznesowej. Omawiany program współfinansuje biotechnologiczne projekty badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe w firmach. -Chcemy w naszym sektorze wskazać na pewną logikę finansowania prac badawczo-rozwojowych. Uważamy, że powinniśmy finansować zarówno technologie jak i leki  charakteryzujące się niskim ryzykiem wprowadzenia na rynek, np. leki biopodobne, które mają ściśle określoną ścieżkę regulacyjną – tłumaczy Maciej Wieczorek, prezes spółek Mabion oraz Celon Pharma.

 

Stowarzyszenie chce podejmować działania na rzecz tworzenia przyjaznych warunków do powstawania jak największej liczby innowacyjnych projektów, a tym samym stać się aktywnym partnerem dla instytucji naukowych. Plan zakłada wygenerowanie od 80 do 100 nowych start-upów w przeciągu ok. 5 lat. Ponadto program sektorowy zmierza do wprowadzenia w trzecią fazę badań klinicznych przynajmniej jednego nowego leku biotechnologicznego oraz do pojawienia się na rynku dziesięciu leków biopodobnych. Podczas spotkania podkreślano, że aby mieć wpływ na rozwój gospodarczy należy osiągnąć pewną minimalną skalę instytucji. I właśnie dlatego program kładzie nacisk na rozwój przynajmniej 50 firm biotechnologicznych, które mają siedzibę główną w Polsce i wykazują się dużym potencjałem do osiągnięcia działalności biznesowej na poziomie międzynarodowym. Zaproponowano 4 tematy prac badawczo-rozwojowych. Znalazły się wśród nich nowe leki biotechnologiczne, leki biopodobne, medycyna spersonalizowana oraz biomarkery. Trwają dyskusje nad zasadami aplikacji oraz oceną wniosków grantowych. W dniu 13.11.2014 roku zaproponowano, aby wnioski grantowe przygotowywane były w j. angielskim, a oceniać je mają dwie osoby reprezentujące świat biznesu i nauki.

Zebranie członków Stowarzyszenia Polish Biotech Association powołało również nowy zarząd, w skłąd którego weszli: Tadeusz Pietrucha (Bio-Tech Consulting sp z o.o., prof Uniwersytetu Medycznego w Łodzi) – Prezes Zarządu, Magdalena Przybyło (Lipid Systems sp. z o.o., dr Politechniki Wrocławskiej) – Wiceprezes, Maciej Wieczorek (dr, Celon Pharm asp z o.o., Mabion SA)  – Wiceprezes.

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
31
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
17
18
20
NutraFood Poland
2021-04-20 do 2021-04-22
22
24
27
Podstawy oznaczania wilgotności
2021-04-27 do 2021-04-27
28
29
1
2
Newsletter