Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Projekt NANOBIOME rozpoczyna nowy etap – wywiad z Katarzyną Linette z genXone

NANOBIOME to projekt naukowy, którego celem jest zdefiniowanie wzorcowej mikrobioty zdrowego Polaka, co pozwoli w przyszłości na diagnostykę różnych rodzajów schorzeń i leczenie chorób cywilizacyjnych. Za realizację projektu odpowiada biotechnologiczna spółka genXone zajmująca się badaniami molekularnymi. Zachęcamy do lektury wywiadu z przedstawicielem firmy – Katarzyną Linette, koordynatorem projektu NANOBIOME.

 

 

Co to jest NANOBIOME?

NANOBIOME to strategiczny projekt biotechnologicznej spółki genXone, którego celem jest zbadanie i poznanie ludzkiej mikrobioty jelitowej. Już od dawna mówi się o tym, że kondycja jelit silnie oddziałuje na nasze zdrowie i rzeczywiście coraz więcej badań to potwierdza. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na analizę mikrobiomu jelitowego w Polsce. Z jednej strony pozwoli nam to uzyskać odpowiedź na pytanie, jak kształtują się normy wynikowe wśród Polaków i na tej podstawie ocenić, jak powinien wyglądać „zdrowy” mikrobiom. Natomiast z drugiej strony planujemy wdrożyć możliwość wykonania takiego badania na szerszą skalę, aby na jego podstawie lekarze czy dietetycy mogli wprowadzać skuteczniejsze i, co najważniejsze, dedykowane konkretnemu pacjentowi terapie bądź diety. Już w ubiegłym roku uruchomiliśmy pierwszy etap projektu, mający na celu zebranie próbek referencyjnych od zdrowych Polaków, jednak ze względu na pojawienie się epidemii projekt został chwilowo wstrzymany. Teraz, gdy do niego powróciliśmy, skupiliśmy się na dalszym uzupełnianiu bazy próbek. Aby stworzyć jak najbardziej rzetelny zbiór informacji o mikrobiomie Polaków potrzebujemy ich możliwie najwięcej, dlatego korzystając z okazji zachęcam do udziału w projekcie NANOBIOME. Jego realizacja jest przepustką do dalszego zwiększania świadomości na temat prawidłowego dbania o kondycję jelit, a nawet rozwoju szeroko rozumianej profilaktyki zdrowotnej.

 

Dlaczego udział w tym projekcie ma być ważniejszy dla Polaków niż choćby promocja zdrowego odżywiania się?

Jak się okazuje na kondycję naszych jelit nie ma wpływu wyłącznie dieta. Oczywiście jest ona jednym z najważniejszych elementów, jednak nawet pierwsze analizy uzyskanych przez nas do tej pory próbek sugerują, że wpływ na mikrobiom jelitowy mają również inne aspekty, jak np. stres czy stosowanie antybiotykoterapii. Oczywiście możemy polecić wszystkim jedzenie większej ilości warzyw, jednak to, w jaki sposób kształtuje się środowisko naszych drobnoustrojów jest zdecydowanie bardziej złożonym procesem. Właśnie dlatego w pierwszej kolejności postawiliśmy sobie za cel analizę tych procesów i odnalezienie możliwie największej ilości korelacji między zidentyfikowanym zbiorowiskiem bakterii jelitowych a trybem życia, dietą czy zachowaniem. Możemy zrobić to rzetelnie tylko dzięki odpowiednio dużej bazie danych, a więc po prostu jak największej ilości próbek.

 

Co jest wyjątkowego w tym projekcie, że zachęcacie Polaków do uczestnictwa?

Najprościej rzecz ujmując, jest to droga do zdrowego życia. Jednak zanim zaczniemy je promować, musimy wiedzieć, co może mieć na nie wpływ. Cel jest więc szlachetny. Warto dodać, że udział w projekcie nie wiąże się z jakimkolwiek kosztem. Jest to naukowa inicjatywa prowadzona przez profesjonalistów – naukowców z naszego Laboratorium Badań i Rozwoju genXone.

 

Czy to nie jest szukanie kolejnego cudownego środka na wieczne zdrowie, którego nie ma?

Absolutnie nie. To mocno osadzone w realiach nauki badania. Zaczynamy oczywiście od analizy mikrobiomu jelitowego osób zdrowych, jednak z biegiem rozwoju całego projektu zależy nam na przygotowaniu baz danych również pod kątem konkretnych schorzeń. Jest to oczywiście długoterminowy proces, jednak już teraz zauważamy silny wzrost zainteresowania tematem wspierania kondycji jelit i chcemy być częścią tej inicjatywy. W końcu, aby rzetelnie przyjrzeć się temu zagadnieniu przede wszystkim potrzebne są informacje bezpośrednio z wnętrza jelita.

 

Czy to badanie da rzeczywistą i praktyczną wiedzę?

Wynikiem naszej analizy jest wskazanie wszystkich zidentyfikowanych w jelicie bakterii, a więc otrzymujemy tu jak najbardziej konkretne informacje. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu techniki całogenomowego sekwencjonowania DNA w technologii nanoporowej. Zdaję sobie sprawę, że brzmi to dość abstrakcyjnie i z pewnością nie ośmielę się próbować tłumaczyć tego zagadnienia w taki sposób, jak mogliby to zrobić moi koledzy z laboratorium genXone, jednak mówiąc w dużym uproszczeniu chodzi o poznanie sekwencji nukleotydowych DNA, czyli pełnego „kodu genetycznego” wszystkich zasiedlających jelita mikroorganizmów. To właśnie z wykorzystaniem technologii nanoporowej genXone wykonuje takie analizy i jest to obecnie jedyna technologia, która umożliwia uzyskanie nieskończenie długich odczytów sekwencji nukleotydowych.

 

Udział w badaniu wymaga na pewno sporego zachodu?

Zdecydowanie nie. Aby wziąć udział w projekcie należy zarejestrować się na stronie, wybrać opcję „aplikuję o zestaw” i wypełnić kwestionariusz. O zakwalifikowaniu się do badań poinformujemy wiadomością e-mail wraz z dalszymi instrukcjami. Warunek podstawowy jest taki, że osoba musi być zdrowa i nie przebywać na określonej kuracji. Te warunki przystąpienia do badania zostały oczywiście opisane na stronie projektu.

 

A gdzie są wymierne korzyści dla mnie, jeśli zdecyduję się uczestniczyć w tym projekcie?

Zaangażowanie w ten projekt przyczyni się w sposób znaczący do dalszego rozwoju nauki. Jednak oczywiście każdy z uczestników otrzyma osobisty raport wynikowy z badania, który będziemy uzupełniać po kolejnych niesamowitych odkryciach. Raport przedstawia zakres mikroorganizmów zidentyfikowanych w próbce wraz z ogólnymi informacjami i zaleceniami. Będzie on udostępniony w panelu użytkownika na stronie NANOBIOME, o czym poinformujemy drogą mailową.

 

Czy z badania wynikają dla jego uczestnika jakiekolwiek zagrożenia?

Charakter przeprowadzanych analiz nie niesie ze sobą absolutnie żadnego niebezpieczeństwa dla zdrowia, badanie przeprowadzane jest w sposób bezinwazyjny i nie nosi jakichkolwiek cech tzw. eksperymentu medycznego. Dane, które są przez nas zbierane, mają całkowicie poufny charakter i zostaną wykorzystane jedynie do celów badawczych.

 

I ostatnie pytanie – jak można przekazać materiał z tak hmmm… wrażliwego miejsca w naszym organizmie do tego badania?

Po zakwalifikowaniu się do projektu wysyłamy do każdego z uczestników zestaw pobraniowy. W zestawie, oprócz oczywiście instrukcji pobrania próbki kału, znajdują się wszystkie pomocne w tym materiały. Dzięki temu gwarantujemy maksymalny komfort jej pobrania, aby każdy mógł to zrobić samodzielnie, w zaciszu własnego domu. Przekazana w zestawie probówka wypełniona jest specjalnym płynem transportowym, dzięki któremu nie musimy przechowywać pobranej próbki w lodówce, wystarczy miejsce o temperaturze pokojowej. Po wszystkim przygotowujemy paczkę wykorzystując dołączony list przewozowy i kopertę kurierską oraz wzywamy kuriera, który odbiera paczkę i wysyła ją bezpośrednio do naszego laboratorium, oczywiście na koszt genXone.

Źródła

Fot. https://www.freepik.com/free-vector/tiny-doctors-checking-treating-large-intestine-isolated-flat-vector-illustration-cartoon-physicians-studying-colon-inflammation-medicine-digestive-system-health-concept_11672008.htm#page=1&query=intestines&position=0

KOMENTARZE
Newsletter