Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Prezydent Bronisław Komorowski otworzył BioNanoPark w Łodzi - "To miejsce jest prawdziwą odpowiedzią na wyzwania stojące przed Polską"
15.10.2012

Ma 7 tys. metrów kwadratowych powierzchni, salę konferencyjną, która pomieści 300 osób, wygodne i dizajnerskie biura dla 50 firm, dwa ultranowoczesne laboratoria i potencjał, który w przyszłości może być wart miliardy złotych. Dziś punktualnie o godzinie 10.00 na terenie Technoparku Łódź oficjalnie otwarto BioNanoPark. W uroczystości inaugurującej działalność tego niezwykłego obiektu udział wzięły najważniejsze osoby w państwie w tym Prezydent RP Bronisław Komorowski, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Zdrowia, posłowie i senatorowie Ziemi Łódzkiej.

Można by rzec że dopiero co, bo raptem 30 grudnia 2010 roku Technopark Łódź podpisał umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości w sprawie budowy BioNanoParku, a dziś, na rok przed planowanym terminem nastąpiło otwarcie.

BioNanoPark to przedsięwzięcie nieprzeciętne i świetnie wpisujące się w wizerunek Łodzi jako miasta przemysłów kreatywnych. Dzięki doskonale wyposażonym laboratoriom BioNanoPark stworzy jedne z najkorzystniejszych warunków w Polsce do rozwoju firmom z branży farmaceutycznej, chemicznej, spożywczej czy kosmetycznej. Przedsiębiorstwa, które skorzystają z kompleksowej oferty BioNanoParku otrzymają możliwość przebadania produktów na najwyższym europejskim poziomie, na każdym etapie ich powstawania. Przekazane do dyspozycji lokatorów Laboratoria Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej oraz Biotechnologii Przemysłowej umożliwią prowadzenie badań m.in. w zakresie indywidualnych implantów medycznych, leków generycznych, biopaliw, enzymów do uszlachetniania tkanin czy enzymów wspomagających oczyszczanie ścieków.

- Dostęp do nowoczesnych technologii jest sprawą zasadniczą do budowania dobrych tendencji w Polskiej gospodarce. Polski produkt skutecznie konkuruje na rynkach zewnętrznych. Jednak należy mieć świadomość, że to nie jest sukces ugruntowany raz na zawsze. Ostra konkurencja istnieje wszędzie. Polska jest krajem, którego gospodarka budowana jest przez mały i średni biznes, przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Dostęp do nowoczesnych technologii stanowi  dla nich ogromne wyzwanie, w porównaniu ze światowymi koncernami dysponującymi potężnymi pieniędzmi i możliwościami, choćby w zakresie posiadania własnych laboratoriów.  Dlatego tego rodzaju miejsca, gdzie można, nie tylko zlecić badania, ale realizować je pod kątem rzeczywistego wdrożenia, sprawdzić własne produkty – są niesłychanie ważne. Miejsce gdzie skupiony jest wysiłek, potencjał naukowy i technologiczny jest prawdziwą odpowiedzią na wyzwania stojące przed Polską – mówił podczas ceremonii otwarcia BioNanoParku Prezydent Bronisław Komorowski.

Pracownie Laboratorium Biotechnologii Przemysłowej mogą współpracować w bardzo szerokim zakresie z firmami branży spożywczej, kosmetycznej, medycznej, farmaceutycznej, ochrony środowiska, chemii kombinatorycznej i custom (bio-)synthesis, a także jednostkami naukowo-badawczymi. Lider laboratorium dr Krzysztof Makowski oprócz komercyjnych usług dla biznesu, planuje realizować projekty, dzięki którym pozyskiwane będą środki na rozwój technologii możliwych do wdrożenia w powyższych dziedzinach przemysłu.

Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanotechnologii będzie miejscem, gdzie rodzą się NANOpomysły o GIGAznaczeniu dla przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego, chirurgii, neurochirurgii, ortopedii, stomatologii i biotechnologii przemysłowej. Prof. Bogdan Walkowiak, lider Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanotechnologii zwraca uwagę, że w jego pracowniach możliwe będą eksperymenty pozwalające na kontakt hodowanych komórek z substancjami chemicznymi, m.in. z lekami oraz nowymi produktami inżynierii materiałowej: głównie biomateriałami i produktami nanotechnologii.

- To wyjątkowe miejsce. W tym miejscu już teraz styka się nauka z biznesem. W tym miejscu będą spotykali się najwięksi i najbardziej aktywni przemysłowcy, przedsiębiorcy, z biznesem i przede wszystkim ze światem nauki. Będziemy mogli nie tylko wdrażać wynalazki, ale uzyskiwaną wiedzę transformować dla dobra nauki polskiej. -  mówiła podczas inauguracji działaności BioNanoParku Hanna Zdanowska, Prezydent Łodzi.

Cała inwestycja realizowana jest w ramach P.O.I.G 5.3  Wspieranie Ośrodków Innowacyjności i współfinansowana z funduszy Unii Europejskiej. Wartość projektu to około 76 mln zł z czego ponad 53 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Niemal połowę tych kosztów stanowi wyposażenie laboratoriów. Finansowanie wkładu własnego zapewnili główni udziałowcy: Miasto Łódź i Województwo Łódzkie.

uroczyste przecięcie wstęgi

  

BioNanoPark ukończono 380 dni 6 godzin 32 minuty i 1 sekunde przed planowanym terminem!

BioNanoPark nocą

 

źródło zdjęć: Biuro prasowe BioNanoParku/ fot. Adrian Larisz

 

Tomasz Sznerch

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2020>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter