Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Prezes Celon Pharma, Maciej Wieczorek o konkursie "Celuj w Innowacje!"
Pierwsza edycja konkursu "Celuj w Innowacje" za nami, znamy piątkę laureatów, a emocje po uroczystej gali wręczenia nagród powoli opadają. Jednakże jak podkreśla prezes spółki Celon Pharma, Maciej Wieczorek — przed nami jeszcze wiele pracy, którą wspólnie z laureatami właśnie rozpoczynamy. Z prezesem Wieczorkiem rozmawiamy o idei konkursu "Celuj w Innowacje" i planach na przyszłość, dotyczących nagrodzonych projektów.

Biotechnologia.pl: Skąd wzięła się idea organizacji konkursu?

Maciej Wieczorek: Współpraca ze środowiskiem naukowym jest dla nas elementem codziennej działalności dlatego konkurs „Celuj w Innowacje” jest naturalną kontynuacją obranej przez nas drogi. Tym razem postanowiliśmy poszukać wybitnych naukowców, których pomysły będą nie tylko inspiracją do prowadzenia przez nas badań w laboratoriach Celon Pharma, ale mogły być realizowane wspólnie z wykorzystaniem naszego potencjału i doświadczenia zespołu badawczo-naukowego.

 

Tematyka pierwszej edycji konkursu dotyczyła chorób zapalnych w chorobach płuc. Skąd taki wybór?

W 2013 r. rozwinęliśmy portfolio produktów pulmonologicznych. Analizujemy międzynarodowe trendy, schematy leczenia i zastosowanie różnego rodzaju substancji w  leczeniu schorzeń układu oddechowego. To bardzo zróżnicowane jednostki chorobowe, w których niezwykle ważna  jest diagnostyka, poznanie ich mechanizmu, istoty, specyfiki rozwoju. Chcemy być przygotowani na to, aby w przyszłości nasze preparaty były bezpieczne, skuteczne i odpowiadały najpełniej jak to możliwe, na danym poziomie nauki, wiedzy medycznej, na potrzeby pacjentów, podnosząc jakość ich życia.

 

Jakie były najważniejsze kryteria oceny nadsyłanych projektów?

Z naszego punktu widzenia najważniejsza była aplikacyjność projektów, ich potencjał do późniejszego zastosowania w praktyce.

 

Czy jest Pan usatysfakcjonowany zainteresowaniem jakie wzbudził konkurs w środowisku naukowym?

Mam wielką nadzieję, że środowisko naukowe jest usatysfakcjonowane faktem, że taka inicjatywa pojawiła się i została zrealizowana. Pula dofinansowania przekroczyła 600 000 PLN. Przyznaję, że spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem środowiska, mimo tak wąsko określonego tematu przewodniego konkursu. Pojawiają się również pytania o możliwość aplikacji o projekty w innych dziedzinach. Cieszymy się z takiego odzewu, bo to potwierdza, że taki projekt był potrzebny.

 

Czy Celon Pharma będzie monitorować dalszy rozwój nagrodzonych projektów? Czy w przyszłości firma będzie wspierać zespoły badawcze pracujące przy tych projektach?

Założeniem, które nam przyświecało przy organizacji konkursu była nie tylko możliwość sfinansowania konkretnych projektów, ale też możliwie największy udział w ich wdrażaniu i realizacji. Zakładamy, że wybrane przez Kapitułę Konkursu projekty będą realizowane wspólnie z nami, poprzez możliwość przeprowadzenia badań w naszych laboratoriach, skorzystania z pełnej, dostępnej nam na co dzień infrastruktury badawczej, ale i skorzystanie z doświadczeń ponad 50 osobowego zespołu działu R&D.

 

Czy Celon Pharma rozważa inwestycję w komercjalizację wyników nagrodzonych projektów?

Aplikacyjność projektów była jednym z ważniejszych kryteriów oceny projektów. Nie tylko rozważamy, ale bardzo wierzymy w to, że zwycięskie projekty znajdą  zastosowanie w praktyce.  Dalsze inwestycje będą uzależnione od wyników przeprowadzonych w ramach projektów badań. Przed nami jednak wiele pracy, którą wspólnie z laureatami właśnie rozpoczynamy.

 

Kiedy planowana jest kolejna edycja konkursu? Czy zdradzi Pan jaka będzie tematyka?

Konkurs będzie stałym elementem naszej strategii działań, i który mam nadzieję nada dynamikę i ustanowi nową jakość współpracy biznesu i nauki. Tematyka kolejnej edycji zostanie podana wkrótce.

 

Dziękuję za rozmowę

 

***
 

Celuj w Innowacje – to ogólnopolski konkurs na projekty badawcze, którego celem jest zaproszenie do współpracy z przemysłem wybitnych naukowców z dziedzin nauk medycznych, farmaceutycznych, biologicznych i biotechnologicznych oraz stworzenie im unikalnej szansy na realizowanie wspólnie z firmą Celon Pharma S.A. projektów badawczych związanych z poszukiwaniem przełomowych terapii.

Konkurs skierowany jest do ośrodków i instytucji naukowych oraz ich pracowników, którzy poprzez udział w konkursie mają szansę na otrzymanie dofinansowania zgłoszonego projektu badawczego.

Konkurs wsparli swoim autorytetem wybitni eksperci związani z czołowymi ośrodkami naukowymi w kraju, którzy wraz z Organizatorami konkursu dokonają wyboru najlepszych projektów spośród nadesłanych z całego kraju.

Organizatorem konkursu jest spółka Celon Pharma S.A., a patronat honorowy nad nim objęła PARP. Patronat medialny objął portal Biotechnologia.pl

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2028>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter