Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Precyzyjna diagnoza choroby wieńcowej? Sukces jest blisko!
Grupa Synektik, polski producent i dostawca radiofarmaceutyków wykorzystywanych w medycznej diagnostyce obrazowej poinformowała, że badania przedkliniczne związane z kardioznacznikem zostały zakończone pomyślnie. Na podstawie umowy zawartej w listopadzie 2013 roku z izraelską spółką, uzyskała wyłączne prawa do produkcji i sprzedaży na całym świecie innowacyjnego znacznika ammonium salt służącego do szybkiej i precyzyjnej diagnozy choroby wieńcowej.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) choroby układu krążenia są głównym zabójcą globalnym. Szacuje się, że 17,5 mln osób zmarło z powodu chorób układu krążenia w 2012 roku, co stanowiło 31% wszystkich zgonów. WHO podaje, że 7,4 mln osób zmarło z powodu chorób związanych z niedokrwieniem mięśnia sercowego, co oznacza, że choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów na całym świecie zarówno dla mężczyzn jak i kobiet.

Nowy radiofarmaceutyk wykorzystywany będzie w badaniach PET. Ma zapewnić wyższą rozdzielczość obrazu i dokładniejszą diagnostykę. Badanie będzie trwało około 30-45 minut (w porównaniu do 3-4 godzin metodą SPECT) i zapewni obniżenie dawki promieniowania, którą otrzymuje pacjent. Technologia opiera się na innowacyjnym znaczniku, który umożliwia pomiar ilościowego przepływu krwi przez mięsień sercowy. Pozwala to na dokładne określenie stanu pacjenta po przebytym zawale mięśnia sercowego w chorobach niedokrwiennych serca oraz precyzyjną ocenę zaawansowania choroby wieńcowej.

 

Kardioznacznik przeznaczony jest do badań serca metodą Tomografii Pozytonowej (PET). Badania przedkliniczne prowadzone były w ramach współpracy z firmą Hadasit Medical Resarch & Development Ltd – komercyjnym oddziałem Hadassah Medical Center. Dane uzyskane z certyfikowanych placówek GLP wykonywano równolegle w Polsce, Niemczech oraz Izraelu. Obejmowały wyniki badań przedklinicznych przeprowadzonych z udziałem preparatu ammonium salt, jako kolejny etap rozwoju prac nad innowacyjnym znacznikiem do diagnozowania choroby wieńcowej i oceny perfuzji mięśnia sercowego metodą PET.

Firma Synektik bardzo dobrze ocenia rezultaty badań przedklinicznych. Potwierdziły one wizualizację perfuzji mięśnia sercowego w regionach zainteresowania oraz wysoką tolerancję kardioznacznika.

 Uzyskane dane potwierdzają potencjał technologii PET do diagnozowania i oceny choroby naczyń wieńcowych  mówi Cezary Kozanecki, prezes zarządu Synektik SA. Wierzymy, że nasze produkty nowej generacji do obrazowania medycznego skutecznie zapewnią lekarzom lepsze, nieinwazyjne i efektywne ekonomicznie możliwości, które pozwolą najwłaściwiej zarządzać diagnostyką i leczeniem chorób układu krążenia. Co istotne, na mocy umowy z Hadasit posiadamy już licencję na produkcję i wprowadzenie innowacyjnego znacznika do międzynarodowego obrotu.

Uzyskany wynik badań dał szansę na rozpoczęcie kolejnego etapu, którym jest pierwsza faza badań klinicznych. Są one niezbędne w procesie rejestracji farmaceutyku w Europejskiej Agencji Leków (EMA), a także w jej amerykańskim odpowiedniku - Agencji Żywności i Leków (FDA).

 Naszym celem jest rozpoczęcie samodzielnej produkcji i sprzedaży radiofarmaceutyku na całym świecie. Innowacyjność znacznika ammonium salt oraz rosnące zapotrzebowanie na efektywne kosztowo metody diagnostyki kardiologicznej pozwalają szacować, że w perspektywie kilku lat Synektik może stać się znaczącym na międzynarodowym rynku radioznaczników podmiotem – podkreśla Kozanecki.

Synektik prowadzi badania nad nowymi, własnymi innowacyjnymi preparatami do obrazowania w medycynie nuklearnej w Centrum Badawczo-Rozwojowym na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Kluczowe prace CBR koncentrują się w obszarze onkologii, kardiologii i neurologii, jak również optymalizacji technologii wytwarzania produktów.

 

Autor: Anna Szulc

Źródła

http://marinex.com.pl/Statystyki-zycia-ludnosci-Polski-oraz-przyczyny-zachorowan-+statystyka-grypa-zachorowania+312

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2022>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter