Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polsko-Niemiecka Nagroda Naukowa Copernicus
15.09.2005
Przywiązując dużą wagę do promowania międzynarodowej współpracy oraz wymiany naukowej, Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej ustanowiła Nagrodę Naukową "Copernicus".
Będzie przyznawana na podstawie bilateralnych porozumień między Fundacją a znaczącymi zagranicznymi instytucjami naukowymi bądź wspierającymi naukę.

W rezultacie umowy pomiędzy FNP i Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG), obie te organizacje wspólnie przyznawać będą co dwa lata Nagrodę Naukową "Copernicus" dwóm wybitnym, współpracującym ze sobą naukowcom - polskiemu i niemieckiemu. W wyjątkowych przypadkach nagrodą może zostać uhonorowany zespół naukowców. Wysokość nagrody wynosi po 25 000 euro dla każdego z dwóch laureatów. Laureat z Polski otrzymuje 10 000 euro nagrody imiennej oraz kwotę 15 000 euro z przeznaczeniem na kontynuację współpracy polsko-niemieckiej, a w szczególności na wspieranie młodych naukowców. Nagroda przyznawana jest w drodze konkursu, w którym mogą wziąć udział wyłącznie kandydaci nominowani przez przedstawicieli polskiej bądź niemieckiej społeczności naukowej. Do nagrody mogą zostać zgłoszeni naukowcy, którzy posiadają co najmniej stopień naukowy doktora, nie ukończyli 65 lat, pracują w polskiej bądź niemieckiej instytucji naukowej i którzy w chwili przyznawania nagrody zaangażowani są w polsko-niemiecki projekt naukowy. Nagrodę mogą otrzymać przedstawiciele wszystkich dziedzin nauki, ale tylko jeden raz. Kandydaci, oprócz osiągnięć naukowych, powinni wykazać się aktywnością w promowaniu udziału młodych naukowców we współpracy polsko-niemieckiej. Do zgłaszania kandydatów do nagrody uprawnieni są naukowcy posiadający stopień naukowy doktora, zatrudnieni w polskiej bądź niemieckiej instytucji naukowej. Autonominacje nie będą uwzględnianie. Wnioski w sprawie nominacji powinny być składane odpowiednio - do biura DFG w przypadku, gdy zgłaszającym jest przedstawiciel niemieckiej społeczności naukowej i do biura FNP, gdy zgłaszającym jest przedstawiciel polskiej społeczności naukowej. Wyboru laureatów spośród osób nominowanych dokona jury, powoływane przez DFG i FNP na trzyletnie kadencje. Termin zgłaszania przez polskich naukowców kandydatów do Nagrody Copernicus w 2005 r. upływa 15 października br. Wręczenie nagród będzie się odbywać naprzemiennie w Polsce i w Niemczech. Koordynatorem programu jest Adam Zieliński, tel. (22) 845 95 15, e-mail: adam.zielinski@fnp.org.pl .

KOMENTARZE
news

<Październik 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
31
1
2
3
Newsletter