PBKM kupił 3% akcji spółki VITA 34 AG – właściciela największego banku komórek w Niemczech
Firma VITA 34 AG z siedzibą w Lipsku jest największym prywatnym bankiem komórek macierzystych w Niemczech oraz regionie DACH (Niemcy, Austria i Szwajcaria) oraz drugim największym bankiem w Europie, który za pośrednictwem swoich spółek i partnerów oferuje swoje usługi w ponad 20 krajach na świecie. Pod względem uzyskiwanych przychodów największym rynkiem są Niemcy i Hiszpania. Firma została założona w 1997 roku i specjalizuje się w przechowywaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej i tkanek oraz przygotowywaniu przeszczepów komórek macierzystych z krwi pępowinowej. VITA 34 obecnie przechowuje ponad 200 tys. próbek krwi pępowinowej i tkanek. W czwartym kwartale 2017 roku przychody spółki VITA 34 wyniosły 5,4 mln EURO, a zysk EBITDA 1,1 mln EURO. Zarząd VITA 34 oczekuje, że w bieżącym roku obrotowym 2018 przychody ze sprzedaży wyniosą od 21,0 mln EURO do 23,0 mln EURO, a EBITDA wyniesie od 4,0 mln EURO do 4,6 mln EURO. Spółka VITA 34 AG notowana jest na giełdzie we Frankfurcie. Akcje spółki w 2017 roku wzrosły o 96% z 5,75 do 11,25 EURO za akcję.
– Objęcie pakietu mniejszościowego oznacza, że na razie będziemy inwestorem finansowym w VITA 34. Zakup akcji nie oznacza, że prowadzimy ze spółką VITA 34 rozmowy na temat dalszych inwestycji kapitałowych. Chciałbym jednak zaznaczyć, że jednym z filarów strategii rozwoju grupy PBKM jest ekspansja, także poprzez akwizycje, na nowe, atrakcyjne rynki. Za taki rynek uważamy Niemcy i widzimy na tym rynku duży potencjał. Uważam, że zaznaczenie obecności PBKM na niemieckim rynku bankowania, poprzez inwestycję kapitałową w największy bank komórek macierzystych z blisko 85%-owym udziałem w tym rynku, jest szansą na wzmocnienie pozycji i wizerunku grupy PBKM Famicord w Europie – mówi Jakub Baran, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i Prezes Zarządu PBKM. – Nie wykluczamy zwiększania naszego zaangażowania kapitałowego w VITA 34 w przyszłości. Jednocześnie chciałbym podkreślić, iż ewentualne decyzje w tym zakresie nie będą miały wpływu na możliwości i chęci PBKM co do przeprowadzenia innych rozważanych procesów akwizycyjnych – dodaje Jakub Baran.
PBKM na koniec 1Q 2018 przechowywał 164 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek – wzrost o 14% r/r
Polski Bank Komórek Macierzystych pozyskał w pierwszym kwartale 2018 roku 4 841 nowych próbek krwi pępowinowej lub tkanek. Udział umów zawartych w modelu abonamentowym w pierwszym kwartale 2018 roku wyniósł 61,9%, wobec 54,8% w analogicznym okresie roku 2017. Na koniec pierwszego kwartału 2018 r. PBKM przechowywał (łącznie w segmentach B2C i B2B) ponad 164 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek, czyli o około 14% więcej w porównaniu do stanu na koniec pierwszego kwartału 2017 roku. W segmencie B2C spółki z grupy PBKM przechowywały prawie 152 tys. próbek na koniec marca tego roku, tj. o 15,1% więcej niż na koniec marca ubiegłego roku. Udział umów w modelu abonamentowych w segmencie B2C wyniósł 62,1% na koniec pierwszego kwartału 2018 roku.
– W pierwszym kwartale tego roku pozyskaliśmy taką samą liczbę nowych próbek jak w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Nie jest to wynik nas zadawalający, ale z drugiej strony utrzymaliśmy tempo pozyskiwania nowych próbek pomimo wstrzymania na początku tego roku działalności w Turcji, która jest dla PBKM jednym z trzech rynków strategicznych. Z początkiem kwietnia wznowiliśmy działalność w zakresie preparatyki nowych próbek w Turcji i spodziewamy się, że dynamika pozyskiwania nowych próbek powróci na ścieżkę wzrostu. Już w tej chwili widzimy bardzo duże zainteresowanie klientów tureckich naszą ofertą. Na koniec pierwszego kwartału br. w segmencie B2C spółki z grupy PBKM przechowywały prawie 152 tys. próbek, czyli o ponad 15 proc. więcej niż na koniec marca ubiegłego roku. Podtrzymujemy nasz cel utrzymania wzrostu segmentu bankowania i osiągniecie 200 tysięcy próbek krwi pępowinowej lub tkanek zbankowanych w segmencie B2C w 2020 roku – komentuje Jakub Baran.
Dane na temat pozyskanych oraz przechowywanych przez Polski Bank Komórek Macierzystych próbek krwi pępowinowej lub tkanek:
KOMENTARZE