Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polska spółka wyrasta na ważnego globalnego gracza rynku badań klinicznych dzięki kolejnej inwestycji w USA
Polska spółka wyrasta na ważnego globalnego gracza rynku badań klinicznych dzięki kolejnej

NEUCA Clinical Trials Inc. – spółka holdingowa z grupy NEUCA, z siedzibą w Delaware w USA, do której należy firma CRO Clinscience, stawiająca sobie za cel poprawę efektywności prowadzenia badań klinicznych poprzez technologię i zarządzanie danymi – poszerza swoje kompetencje i zwiększa zaangażowanie na terenie Stanów Zjednoczonych. Spółka podpisała umowę inwestycyjną dotyczącą nabycia 72,6% udziałów w wywodzącej się z Tampa na Florydzie OncoBay Clinical Inc. – firmie typu Contract Research Organization, założonej przez jeden z najbardziej uznanych w regionie ośrodków badawczych – Moffitt Cancer Center.

 

Na zdjęciu od lewej Krystyna Kowalczyk, CEO OncoBay i Tomasz Dąbrowski, CEO Clinscience. Fot. Materiały prasowe

Nabycie akcji nastąpiło w wyniku spełnienia wszystkich warunków, zawartych w warunkowej umowie kupna, o której grupa NEUCA informowała w raporcie bieżącym z 28 grudnia 2022 r. (35/2022). Wartość transakcji wyniosła 33,5 mln dol. OncoBay Clinical spodziewa się w tym roku wypracowania 70 mln dol. przychodów ze sprzedaży, a w 2024 r. – 16,6 mln dol. EBITDA. Ogłoszona inwestycja to przykład połączenia partnerskich organizacji, współpracujących ze sobą od ponad dwóch lat, które dzięki swoim unikatowym kompetencjom i doświadczeniu łączą ze sobą Europę i Stany Zjednoczone. Clinscience dostarcza dla spółki OncoBay globalne serwisy związane z zarządzaniem danymi i technologią, prowadząc również operacje kliniczne na terenie Europy. OncoBay z kolei umożliwia Clinscience realizację operacji klinicznych na terenie USA. Poprzez rozwinięty zespół Business Developmentu zapewnia też dostęp do amerykańskiego rynku biotechnologicznego. Obydwie spółki prowadzą wspólnie kilkadziesiąt projektów w obszarze immunoonkologii. – Skupienie doświadczenia wokół immunoonkologii, dedykowanych rozwiązań oraz wykorzystywanie technologii i spójności danych w projektach klinicznych to obok zbliżonej kultury organizacyjnej elementy, łączące obie firmy od pierwszego dnia współpracy. Inwestycja w OncoBay to mariaż z pasji do badań klinicznych oraz niespotykana synergia pomiędzy dwiema organizacjami – mówi Tomasz Dąbrowski, prezes zarządu Clinscience, odpowiedzialny za segment badań klinicznych w grupie NEUCA.

OncoBay to wyspecjalizowane CRO, oferujące kompleksowe i elastyczne rozwiązania dla firm biotechnologicznych, które rozwijają swoje innowacyjne terapie w immunoonkologii. Prowadzi operacje kliniczne, czyli monitoring i nadzór nad badaniami klinicznymi na terenie Stanów Zjednoczonych, gdzie zatrudnia zespół ponad stu doświadczonych ekspertów onkologicznych. Clinscience stawia sobie za cel poprawę efektywności prowadzenia badań klinicznych poprzez rozwój technologii zarządzania danymi. Obie spółki doskonale się uzupełniają, a dzięki synergii – istotnie zwiększają swoje możliwości i pozycję rynkową. – Nasza firma od powstania stawiała na integralność danych. Partnerstwo Clinscience i OncoBay to doskonała synergia uzupełniających się kompetencji ludzi z pasją do badań klinicznych i rozwiązań, wypracowanych z myślą o efektywności, które przyniosą wymierne korzyści naszym klientom. Wraz z zespołem OncoBay cieszymy się na możliwość wspólnego rozwoju rynku badań klinicznych w oparciu o innowacje oraz zwinną transformację naszej branży – dodaje Krystyna Kowalczyk, prezes zarządu i współzałożycielka OncoBay.

Krystyna Kowalczyk wraz z Dannelle Palmerem, dyrektorem operacyjnym OncoBay, wejdzie w skład zespołu zarządzającego obszarem badań klinicznych w grupie NEUCA. Krystyna jednocześnie obejmie rolę dyrektora zarządzającego połączonych struktur spółek Clinscience i OncoBay. – Międzykontynentalne połączenie sił, wzajemne bazowanie na kompetencji, własna technologia oraz płaska struktura organizacyjna – to elementy, które dają perspektywę na pojawienie się realnej, globalnej alternatywy na rynku badań klinicznych. To partnerstwo pozwoli nam dalej rozszerzać możliwości w zakresie badań nad nowotworami i zapewnić naszym klientom jeszcze bardziej kompleksowe wsparcie w ich wysiłkach na rzecz opracowywania nowatorskich metod leczenia raka – kończy Tomasz Dąbrowski.

KOMENTARZE
news

<Luty 2023>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
15
16
18
19
20
21
25
26
1
3
4
5
Newsletter