Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polpharma o odejściu dr. Piotra Lassoty
19.06.2013

Wczorajszy artykuł o tym, że dr Piotr Lassota nie jest już Dyrektorem R&D w Polpharma Biologics wzbudził szereg kontrowersji i komentarzy. Otrzymaliśmy kilkanaście maili od naszych czytelników — część z nich z gratulacjami odwagi podjęcia tematu, część  krytycznych, których autorzy uważali, że nie powinniśmy pisać o niesnaskach w polskiej branży biotechnologicznej.


Przeczytaj również:

Piotr Lassota poza Polpharmą Biologics!


Zbierając materiały do artykułu długo zabiegaliśmy o ustosunkowanie się samej Polpharmy do faktu odejścia Piotra Lassoty ze stanowiska Dyrektora R&D Polpharma Biologics. Do momentu wczorajszej publikacji nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania przesłane jeszcze w zeszłym tygodniu. Odpowiedzi przyszły w nocy, dlatego jako medium obiektywne czujemy się obowiązku przekazać naszym Czytelnikom stanowisko Polpharmy.

 

Dlaczego dr Piotr Lassota nie współpracuje już z Polpharma Biologics? Jakie były powody zwolnienia dr Lassoty ze stanowiska Szefa R&D?

Dr Piotr Lassota nie został zwolniony. Podjął samodzielną decyzję o rezygnacji ze stanowiska.

Co dalej z Polpharma Biologics? Dr Lassota miał pewne dość klarowne plany dotyczące rozwoju biosimilarsów a także innowacyjnych leków biologicznych. Czy wizje te będą realizowane, czy nastąpią zmiany w modelu pracy PB?

Wizja realizowana przez Polpharma Biologics została określona przez Pana Jerzego Staraka, Przewodniczącego Rady Nadzorczej Polpharma SA, i się nie zmieniła. Istotą tej wizji jest stworzenie silnego ośrodka biotechnologicznego Polpharmy. Zaczynamy od leków biopodobnych i budowy organizacji badań i rozwoju, by następnie przejść do bardziej skomplikowanych projektów we współpracy z ośrodkami akademickimi i innymi firmami biotechnologicznymi z Polski i zagranicy.  

W lutym otwarto laboratoria Polpharmy Biologics, czy zmiany kadrowe wpłyną na pracę tych laboratoriów?

Nasze plany inwestycji w rozwój i komercjalizację leków biologicznych są kontynuowane zgodnie z założeniami. W tej chwili trwa II etap budowy laboratorium w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Rozpoczęliśmy już prace nad rozwojem 3 białek terapeutycznych. Realizujemy też znaczący projekt rekrutacyjny, którego celem jest stworzenie tylko w tym roku 65 nowych miejsc pracy dla biotechnologów.   

Dotąd Dr Lassota odpowiedzialny był za część naukową, a dr Klaus Martin za pozyskiwanie licencji na produkty biologiczne. Jak teraz wygląda podział obowiązków? Kto jest za co odpowiedzialny?


Podjęliśmy decyzję o uproszczeniu struktury zarządzania. Dr Klaus Martin jest w tej chwili odpowiedzialny za cały dział badawczo-rozwojowy, a także obszar rozwoju biznesu w Polpharma Biologics. Dr Martin od roku 2002 zajmował stanowiska związane z zarządzaniem rozwojem na poziomie globalnym. W tym czasie wraz ze swoim zespołem odegrał kluczową rolęw procesie rozwoju pierwszych trzech produktów biopodobnych firmy Sandoz na światowych rynkach, w tym  m.in. w UE, USA i Japonii.

 

 

Sam dr Piotr Lassota specjalnie dla portalu Biotechnologia.pl tak komentuje swoje odejście z szeregów Polpharmy:

 

„Po niewątpliwych sukcesach, jakim było zbudowanie od podstaw Polpharmy Biologics, ustaleniu portfela produktów biopodobnych, zatrudnieniu kilkunastu bardzo utalentowanych pracowników, otwarciu pierwszych pracowni w grudniu 2012, oraz otrzymaniu 37 milionów złotych dofinansowania z NCBiR na pierwszy projekt, zaczęły się rysować wyraźne różnice w koncepcjach dalszego rozwoju Polpharmy Biologics. Stałem na twardym stanowisku opierania rozwoju na kształceniu Polskich pracowników, oraz budowania wartości poprzez maksymalną internalizację wiedzy i technologii. Moja niechęć do kompromisów w tych rejonach spowodowała, że już 6 lutego 2013 roku zrezygnowałem z kierowania działem R&D Polpharmy Biologics w Gdańsku, a pod koniec kwietnia tegoż roku postanowiłem podjąć się realizacji nowych projektów poza strukturami Polpharmy, oczywiście po dopełnieniu moich zobowiązań wobec firmy. Myślę, że w czasie prawie trzech lat, jakie spędziłem w Polpharmie dokonaliśmy z Zespołem naprawdę wielu rzeczy możliwych, oraz wielu takich, które wydawały się zupełnie niemożliwe do osiągnięcia. Jest to zasługa naprawdę fantastycznych ludzi, z jakimi miałem zaszczyt pracować w Polpharmie. Życzę im wielu dalszych sukcesów, i satysfakcji z przyszlych osiągnięć. Chciałbym tez tutaj wspomnieć, ze to, co osiągnęliśmy nie byłoby możliwe do osiągnięcia bez zrozumienia, i wsparcia właściciela Polpharmy, Pana Jerzego Staraka.

 

red. Tomasz Sznerch

KOMENTARZE
news

<Luty 2026>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
Newsletter