Dalej w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów czytamy, iż pandemia COVID-19 potwierdziła potrzebę posiadania silnego krajowego sektora biomedycznego, wspierającego innowacje, wykrywanie, analizowanie i monitorowanie potencjalnych zagrożeń epidemiologicznych, skoncentrowanego na pacjencie oraz uwzględniającego dynamikę środowiska cyfrowego i technologicznego.
Nadrzędnymi celami Planu są:
1) poprawa bezpieczeństwa lekowego;
2) zwiększenie dostępności innowacyjnych terapii dla pacjentów;
3) poprawa stanu zdrowia pacjentów;
4) optymalizacja systemu ochrony zdrowia.
Plan został zoperacjonalizowany w 4 obszarach i 11 działaniach w wymiarze czasu, nakładów i oczekiwanych efektów. Dotyczy on potrzeb sektora ochrony zdrowia i jego realizacja skoncentrowana będzie na poszukiwaniu rozwiązań o największym potencjale komercjalizacyjnym i mających realny wpływ na poprawę zdrowia pacjentów.
Analiza sytuacji rynkowej oraz aktualnych trendów, uzupełniona przez rekomendacje czołowych interesariuszy, pozwoliła na zidentyfikowanie priorytetowych kierunków rozwoju sektora biomedycznego, a są nimi:
1) medycyna celowana/personalizowana;
2) medycyna translacyjna, badania kliniczne i rozwiązania wspierające efektywność leczenia;
3) narzędzia diagnostyczne, terapeutyczne i wspomagające leczenie oraz rehabilitację.
Realizacja Planu, przy zachowaniu nacisku na kluczowe obszary, wdrożenie efektywnego systemu zarządzania i utrzymanie kryteriów wyboru projektów koncentrujących się na ich konwersji na rozwiązanie kluczowych problemów społecznych, pozwoli na zbudowanie pozycji naszego kraju w sektorze biomedycznym zgodnie z zaprojektowaną wizją jego rozwoju.
Za opracowanie projektu jest odpowiedzialne Ministerstwo Zdrowia, na czele z szefem resortu Adamem Niedzielskim. Za przedłożenie projektu Radzie Ministrów również odpowiada MZ.
BIP KPRM
KOMENTARZE