Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Poczwórna helisa DNA wykryta w ludzkich komórkach
31.01.2013

Naukowcy z uniwersytetu w Cambridge donoszą, że udało im się wykryć aktywną biologicznie czteroniciową helisę DNA w ludzkich komórkach - normalnie występuje ono w formie dwuniciowej helisy. Jest to pierwszy raz w historii, kiedy udało się dowieść istnienia takich struktur w ludzkich komórkach. Co więcej, zdaniem naukowców, istnienie tej nietypowej struktury może mieć związek z chorobami nowotworowymi.

Struktura DNA występującego we wszystkich żywych komórkach została po raz pierwszy opisana przez dwóch sławnych naukowców: Jamesa D. Watsona i Francisa Cricka w 1953 roku, czyli dokładnie 60 lat temu. Ich odkrycie zostało uznane za jedno z największych osiągnięć naukowych XX wieku. W związku z tym, otrzymali w 1962 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Ich model helisy DNA był dwuniciowy – taka forma jest dominująca w żywych komórkach.

Publikacja zespołu profesora Balasubramaniana z Cambridge dotycząca ich odkrycia ukazała się w Nature Chemistry. Do tej pory udawało się wytworzyć czteroniciowe helisy DNA wyłącznie w probówce (mimo że istniały pewne dowody wykazujące istnienie takich struktur u orzęsek), teraz istnieją dowody że powstają także naturalnie w ludzkich komórkach. Zdaniem naukowców powstawanie tych niecodziennych struktur może być powiązane ze specyficznym genotypem komórki lub określonym stanem dysfunkcyjnym – prace nad udowodnieniem tej tezy są obecnie w toku.

Czteroniciowa helisa DNA, nazywana również G-kwadrupleksem czy w skrócie G4-DNA, jest tworzona dzięki tetradom guaninowym – cztery zasady guaninowe formujące tą strukturę są stabilizowane przez wiązania wodorowe, jak również dodatkowo przez kation metalu, zwykle potasu. Powstawanie G-kwadrupleksów jest możliwe tylko w rejonach DNA gdzie guanina występuje w znacznych ilościach.

Schemat przedstawiający wiazania pomiędzy czterema zasadami guaninowymi
tworzącymi G-kwadrupleks oraz centralne położenie jonu metalu

Jeden z zespołów pracujących w laboratorium profesora Balasubramaniana, któremu przewodziła doktorantka Giulia Biffi, wytworzył przeciwciała zaprojektowane specjalnie w celu wiązania się z rejonami DNA, w których występują G-kwadrupleksy. Cząsteczki przeciwciał wyposażono w znacznik fluorescencyjny, umożliwiając w ten sposób zlokalizowanie miejsc gdzie związały się one z DNA. Okazało się, że czteroniciowe DNA najczęściej występowało w komórkach będących w trakcie tak zwanej fazy S podziału komórki, czyli wtedy, kiedy materiał genetyczny komórki ulega skopiowaniu.

Właśnie ta obserwacja jest zdaniem naukowców kluczowa w powiązaniu nietypowej helisy DNA ze zmianami nowotworowymi – wiadomo, że właśnie podczas replikacji DNA często tworzone są mutacje onkogenów. Jeżeli w dalszych badaniach uda się powiązać powstawanie G-kwadrupleksów z chorobami nowotworowymi, możliwe będzie stworzenie cząsteczek zapobiegającym podziałowi zmutowanych komórek, co w teorii zahamuje rozwój choroby.

Profesor Balasubramanian powiedział w wywiadzie dla BBC, że liczy na zainteresowanie firm farmaceutycznych jego dalszymi badaniami. Być może w niedalekiej przyszłości uda się odkryć prawdziwe znaczenie tych struktur i wykorzystać zdobytą wiedzę w walce z chorobami.


Przeczytaj również:


red. Tomasz Domagała
Portal Biotechnologia.pl

 

Źródła:

http://www.nature.com/

http://www.bbc.co.uk/

KOMENTARZE
news

<Maj 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter