Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Płeć farmakoterapii?
17.02.2013

Niedawno wydane przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) zalecenie dotyczące weryfikacji dawkowania leków nasennych opartych na zolpidemie spowodowało ponowne podniesienie kwestii różnic w działaniu leków na kobiety i mężczyzn. Testy kliniczne nowego produktu testowanego przez FDA wykazały, że poziom zolpidemu we krwi pacjentów mierzony rano jest wyższy u kobiet niż u mężczyzn o porównywalnej masie ciała.

Badany związek należy do grupy imidazopirydyn i jest krótkodziałającym środkiem nasennym, bardziej selektywnym niż benzodiazepiny. W Polsce preparaty zawierające winian zolpidemu dostępne są wyłącznie na receptę. Nierozważne stosowanie leków nasennych (np. ne przestrzeganie czasu zalecanego na sen po ich zażyciu – zazwyczaj min. 8 godzin) stwarza ryzyko utrzymania się wysokiego poziomu substancji czynnej we krwi po obudzeniu, co istotnie wpływa na zdolność koncentracji, czas reakcji itd. Wyniki badań FDA pokazują, że – szczególnie w przypadku kobiet – stężenie zolpidemu rano może być na tyle wysokie, że wyklucza prowadzenie samochodu czy obsługę maszyn. FDA zaakceptowało nowy lek w dwóch dawkach, wyższej dla meżczyzn i o połowę niższej dla kobiet.

Różnice w czasie działania leku najprawdopodobniej wynikają z różnic w aktywności enzymów wątrobowych (zolpidem metabolizowany jest głównie przez układ cytochromu P450) w zależności od płci. Nie jest to jednak jedyny mechanizm, który może wpływać na wrażliwość i długość reakcji na lek, jak również na częstość występowania efektów ubocznych. Większy procentowy udział tłuszczu w organizmie, cykle hormonalne, wolniejsze procesy trawienne to tylko kilka przyczyn odmiennego metabolizmu ksenobiotyków u kobiet.

Stwierdzono już odmienny wpływ aspiryny, środków anestetycznych, psychotropowych czy leków układu krążenia na płeć piękną. Kobiety częściej doświadczają objawów niepożądanych, szczególnie związanych ze skórą, częściej występuje tez u nich polekowy zespół wydłużenia odcinka QT (niosący ryzyko arytmii komorowych). Większość preparatów podlega testom klinicznym wyłącznie na grupach mężczyzn, brak jest prób przeprowadzanych na obu płciach. Stawia to pod znakiem zapytania m.in. zasadność stosowania statyn u kobiet, wobec braku dowodów na ich skuteczność. Dotychczas opublikowane badania są niewystarczające pod względem statystycznym.

Kolejne dowody na istotnie różny wpływ leków na kobiety i mężczyzn mogą doprowadzić do rozwoju nowego trendu w farmakologii – leków przeznaczonych nie tylko dla dzieci lub dorosłych, ale także dostosowanych do płci pacjenta.

 

Zuzanna Sobańska

 

Źródła: http://www.fda.gov/Drugs/DrugSafety/ucm334033.htm

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11770389

KOMENTARZE
news

<Listopad 2024>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
Newsletter