Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
PFR wesprze Mabion w produkcji szczepionek przeciwko COVID-19

Polski Funduszu Rozwoju i Mabion podpisali porozumienie, na mocy którego polska spółka biotechnologiczna może pozyskać do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych – niezbędnych do seryjnego wytwarzania szczepionek przeciwko COVID-19. Polskiej spółce pozwoli to na rozwój technologii, rozbudowę parku maszynowego i włączenie się w globalny proces produkcji niezbędnej ilości szczepionek przeciw COVID-19.

 

 

Spółka Mabion podjęła współpracę z amerykańską firmą Novavax, która opracowała szczepionkę nowej generacji przeciwko COVID-19. Szczepionka jest w trakcie procesu rejestracji w Europejskiej Agencji Leków, a Mabion, jako pierwsza polska firma, ma szansę włączyć się w proces walki z pandemią poprzez uruchomienie seryjnej produkcji tej szczepionki. Porozumienie podpisane przez Zarządy PFR i Mabion to deklaracja potencjalnej inwestycji PFR do kwoty 40 mln zł na rozbudowę mocy produkcyjnych.

– Epidemia koronawirusa pokazała, jak wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego ma silny przemysł biotechnologiczny. Jesteśmy od kilku lat zaangażowani w inwestycje polskich spółek w tym obszarze w ramach programu PFR Life Science. Ważne są obecnie szczególnie te firmy, które mogą dostarczać szczepionki lub leki przeciwko COVID-19. Dlatego PFR będzie finansować produkcję szczepionek firmy Novavax przez firmę Mabion, która jako pierwsza polska firma ma szansę aktywnie włączyć się w proces produkcji szczepionek przeciwko COVID-19 – mówi Paweł Borys, prezes zarządu PFR SA.

Potencjalna inwestycja PFR planowana jest dwutorowo. Kwota do wysokości 30 mln zł stanowi element dłużny i powinna trafić do Mabion w postaci oprocentowanej trzyletniej pożyczki lub emisji obligacji, z kolei za kwotę do 10 mln zł PFR planuje objąć akcje  emisji serii U spółki w nadchodzącym procesie podwyższenia kapitału. Ponadto w ramach opracowanej przez Zarząd Mabion długoterminowej strategii finansowania spółki, prowadzone są działania zmierzające do pozyskania inwestora strategicznego oraz kolejne podwyższenie kapitału zakładowego spółki.

– Cieszymy się, że polski rząd zdecydował się wesprzeć starania naszej spółki w walce z globalną pandemią. Liczymy, że sprawny transfer technologii i pomyślne przeprowadzenie serii testowych otworzą nam drogę do seryjnej produkcji kandydata na szczepionkę firmy Novavax przeciw COVID-19 – mówi Adam Pietruszkiewicz, Członek Rady Nadzorczej delegowany do wykonywania czynności Członka Zarządu w Mabion.

Mabion zawarł z Novavax umowę ramową. Na jej podstawie w pierwszej połowie tego roku spółka dokona transferu technologii do swojego zakładu, a następnie wyprodukuje serie techniczne substancji czynnej będącej głównym składnikiem szczepionki. Po pozytywnym zakończeniu testów i uzyskaniu przez Novavax zezwoleń na dopuszczenie do obrotu NVX-CoV2373, Mabion i Novavax podejmą rozmowy w sprawie umów i potencjalnych zamówień na produkcję w skali komercyjnej. Porozumienie między Mabion a PFR ma charakter niewiążący.

Źródła

PFR

KOMENTARZE
news

<Luty 2023>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
15
16
18
19
20
21
25
26
1
3
4
5
Newsletter