Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Częściowo produkowana w Polsce szczepionka przeciw COVID-19 będzie dostępna w czerwcu?
Częściowo produkowana w Polsce szczepionka przeciw COVID-19 będzie dostępna w czerwcu?

Na środowy poranek wstępny plan zakładał, że EMA zarejestruje szczepionkę firmy Novavax w połowie czerwca, termin może się jednak przesunąć – przyznał w rozmowie z PAP szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk.

 

Fot. Michał Dworczyk, źródło: gov.pl

 

Dworczyk w rozmowie w radiu RMF FM był pytany o doniesienia dotyczące nowej szczepionki przeciw COVID-19. – Szczepionka Novavax w połowie czerwca może być zarejestrowana przez EMA. Jeżeli tak się stanie, to będzie kolejna szczepionka dostępna na terenie Unii Europejskiej i również w Polsce – poinformował. Polityk przyznał, że 74 proc. Polaków powyżej 70. roku życia zaszczepiło się pierwszą dawką lub zarejestrowało na szczepienie pierwszą dawką, które nastąpi w najbliższych tygodniach. – Te statyki w grupie 70-79 lat są lepsze niż w grupie 80-89 – dodał. Przekazał ponadto, że do tej pory 48 proc. osób pełnoletnich zarejestrowało się lub zaszczepiło się pierwszą dawką.

Dworczyk powtórzył, że teraz przechodzimy od czasów, gdzie największym wyzwaniem był dostęp do szczepionek, do okresu, gdzie najważniejsze będzie przekonywanie Polaków do szczepień. Pytany, czy jednym z ułatwień będzie to, że każdy, kto zaszczepił się poza miejscem zamieszkania, będzie mógł się teraz zaszczepić w swojej miejscowości, odpowiedział, że jest to jeden z pomysłów na zachętę.

Nowa szczepionka firmy Novavax będzie częściowo produkowana w Polsce w halach w Konstantynowie Łódzkim. Za ten proces ma odpowiadać polska firma biotechnologiczna Mabion, która w tym zakresie współpracuje z amerykańskim producentem szczepionki.

PAP

Źródła

PAP

Radio Plus

KOMENTARZE
Newsletter