Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
AstraZeneca: pandemia pokazała, jak istotne są innowacje w biotechnologii

AstraZeneca w partnerstwie z Uniwersytetem Oksfordzkim pracują nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2. Rusza właśnie III faza badań klinicznych. Jak zapowiada Piotr Najbuk z AstraZeneca Pharma Poland, szczepionka ma być gotowa pod koniec tego roku lub na początku przyszłego. Spółka rozwija się jednak również na innych polach, szczególną uwagę przywiązując obecnie do modelu digital health.

 

 

Obecnie AstraZeneca wspiera Uniwersytet Oksfordzki w badaniach klinicznych nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2. W ramach tej współpracy chce zapewnić odpowiednie moce wytwórcze i organizację dystrybucji szczepionki. Na czas trwania pandemii spółka przyjęła formułę non-profit. Piotr Najbuk, Public&Government Affairs Director w AstraZeneca Pharma Poland, podkreśla, że kluczowe zagadnienia to bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki. Jeśli te dwa elementy zostaną spełnione, szczepionka zostanie udostępniona społeczeństwu.

W odniesieniu do przyszłości i rozwoju sektora biotechnologicznego zwraca uwagę na potrzebę współpracy podmiotów publicznych i prywatnych. Trend ten od dłuższego czasu widoczny jest na świecie, ale także w Polsce. Zdaniem Piotra Najbuka, Polska ma bardzo dużą szansę na skok biotechnologiczny. Strona publiczna i globalni inwestorzy zaczynają dostrzegać bowiem potencjał tutejszego rynku. Jednym z podjętych przez stronę publiczną kroków jest np. utworzenie Agencji Badań Medycznych. Do niedawna w Polsce nie było podmiotu, który w sposób systemowy i instytucjonalny zajmował się promowaniem badań klinicznych od strony publicznej.

Mimo trwającej pandemii spółka nie zwalnia tempa i zatrudnia coraz więcej osób. Jak zauważa Piotr Najbuk, koronawirus pokazał, jak istotna jest rola systemu innowacji w biotechnologii jako sposobu na sprostanie wyzwaniom we współczesnym świecie. Unaocznił też decydentom, że warto inwestować w badania i rozwój w obszarze zdrowia. Nowe środki unijne, które zostaną udostępnione w ramach tzw. recovery plan, po pandemii, powinny zostać zatem wykorzystane na tworzenie gospodarki opartej na wiedzy właśnie w obszarze biotechnologii. To – jak mówi Piotr Najbuk – bardzo duża szansa dla Polski na rozwój w tym sektorze. AstraZeneca, podobnie jak wiele znaczących firm farmaceutycznych, wykazuje też duże zainteresowanie rozwijaniem modelu digital health. Jak mówi Piotr Najbuk, spółka myśli szerzej o procesie terapeutycznym pacjenta. Rozwiązania cyfrowe mają niezwykle cenny walor. Mogą doprowadzić do skokowej poprawy jakości udzielania świadczeń dla pacjentów, m.in. pozwalając szybko usunąć nieefektywności działania systemu.

Źródła

money.pl

Fot. https://www.freepik.com/free-photo/yellow-block-step-light-bulb-drawn-chalkboard_2804562.htm#page=1&query=innovation&position=47

KOMENTARZE
Newsletter