Szczególnym zainteresowaniem badaczy cieszy się nowa klasa genów regulatorowych – mikroRNA. W pracowni prowadzone są badania kliniczne oceniające możliwe wykorzystanie ekspresji tych genów we wczesnej diagnostyce raka tarczycy i wątroby. W ramach badań podstawowych prowadzonych jest szereg eksperymentów ukierunkowanych na określenie wpływu wariacji sekwencji mikroRNA na rozwój nowotworów człowieka. Poszukiwane są nowe geny tej klasy i określana jest ich funkcja.
Pracownia powstała dzięki grantowi z programu Focus Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. W jednostce realizowane są 2 granty (sprzętowy i badawczy ) z FNP oraz 3 granty badawcze z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pracownicy złożyli aplikacje na dwa kolejne granty.
Naukowcy ściśle współpracują z amerykańskim Ohio State University z Columbus realizując wspólne projekty badawcze i prowadząc eksperymenty. Kierownik pracowni dr Krystian Jażdżewskijest równocześnie zatrudniony na stanowisku Research Assistant Professor w College of Medicine tej uczelni. W ciągu ostatniego roku pracownicy opublikowali dwie prace w prestiżowych międzynarodowych czasopismach medycznych Cell Cycle i Journalof Clinical Endocrinology & Metabolizm.
Jednostka wchodzi w skład Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej z Oddziałem Klinicznym Medycyny Rodzinnej, Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych kierowanej przez prof. Kazimierza A. Wardyna oraz Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby, którą kieruje prof. Marek Krawczyk.
Serdecznie zapraszamy na otwarcie nowej Pracowni, które odbędzie się o godzinie 13.00 w Bloku F ( I. piętro) Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha 1a.
Źródło: Informacja Prasowa, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Zamieszczenie Materiału: Monika Sowińska
KOMENTARZE