Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ostre cięcia w Tevie
Joanna Rusecka, 27.12.2017 , Tagi: teva, zwolnienia
Ostre cięcia w Tevie
Zarząd Tevy, największej firmy farmaceutycznej na świecie produkującej leki generyczne, poinformował, że w najbliższym czasie nastąpi drastyczna redukcja kosztów, większa niż zakładano we wcześniejszych raportach. Pracę straci 14 000 osób pracujących w różnych oddziałach firmy na całym świecie. Zamknięte lub sprzedane zostaną działy badawczo-rozwojowe, biura oraz fabryki. W przeciągu roku koszty mają zostać zmniejszone o 3 mld dolarów.

 

 

Plan cięcia kosztów został wprowadzony przez Kåre Schultza, który od jesieni 2017 roku pełni funkcję CEO Tevy. Zmiana Prezesa podyktowana była fatalną sytuacją finansową firmy, zadłużeniem spowodowanym problemami związanymi z lekiem Copaxone oraz spowolnieniem wprowadzenia generyków na rynek.

Zmniejszenie zatrudnienia o 14 000 miejsc pracy jest o 4 000 większe niż zakładano w raportach przygotowanych na jesieni. Oznacza to, że co czwarta osoba pracująca w Tevie straci swoje miejsce pracy. Restrukturyzacji poddane zostają wszystkie szczeble organizacyjne Tevy, cięcia obejmą także stanowiska dyrektorów oraz kierowników. Jak poinformowała firma, redukcja nastąpi na początku 2018 roku, w ciągu 90 dni pracownicy zostaną poinformowani o zwolnieniu.

Redukcja etatów to nie jedyne działania, jakie podejmuje Schultz w celu obniżenia kosztów. Oszczędności doszukuje się także w oddzieleniu od Tevy wszystkich działań, które nie są bezpośrednio związane z produkcją leków.

Nowy plan restrukturyzacyjny uderza także w działy związane z produkcją i dystrybucją leków generycznych. Teva planuje podnieść ceny niektórych leków oraz zaprzestać produkcji niektórych z nich, co będzie skutkowało zamknięciem linii produkcyjnych lub całych zakładów w USA, Izraelu oraz Europie. W Izraelu pracownicy zwołali strajk przeciwko masowym zwolnieniom i zmianom w firmie. Teva jest izraelską firmą. Powstała w 1901 roku w Jerozolimie. Cały kraj wspiera pracowników Tevy, których przyszłość jest niepewna. Szacuje się, że w Izraelu pracę straci blisko 1800 osób.

Kåre Schultz zarządził także przegląd wszystkich programów badawczo-rozwojowych, dotyczących zarówno leków specjalistycznych, oryginalnych, jak i generycznych. Niewykluczone, że część z nich będzie wycofanych bądź wstrzymanych. Obecnie Teva jest liderem rynku farmaceutycznego w produkcji i sprzedaży leków generycznych.

Zmiany wprowadzane przez Kåre Schultza są bardzo podobne do tych, jakie zastosował w przypadku Lundbecka, którym zaczął zarządzać w momencie wygaśnięcia wielu kluczowych patentów, które przez lata zapewniały stabilną sytuację finansową firmy. Wprowadzone rozwiązania, również redukcja zatrudnienia, poprawiły sytuację firmy, poprzez wprowadzenie zmian polegających na zmniejszeniu kosztów operacyjnych przy jednoczesnym wprowadzaniu nowych produktów. 

Sytuacja Tevy w ostatnim roku uległa znaczącemu pogorszeniu. Jako przyczynę niepowodzenia podaje się brak ściśle określonego celu i wizji firmy. Nietrafione decyzje inwestycyjne oraz wygaśnięcie kilku patentów w znaczący sposób wpłynęły na sytuację firmy. Jeszcze przed objęciem stanowiska przez Schultza Teva ogłosiła, że zmniejszy o 7 000 ilość miejsc pracy, częściowo zamknie 15 zakładów produkcyjnych oraz wyjdzie z 45 rynków.

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2018>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
7
8
9
10
16
17
19
21
MEDmeetsTECH #6
2018-09-21 do 2018-09-21
22
23
24
Międzynarodowy Kongres Biogospodarki
2018-09-24 do 2018-09-24
28
29
30
Newsletter