Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Osiwiałem przez ... geny!
Magdalena Habuz, 03.03.2016 , Tagi: genetyka, IRF-4, siwienie
Międzynarodowy zespół badaczy po raz pierwszy zidentyfikował gen odpowiedzialny za siwienie. To kolejny dowód na to, że siwienie ma przede wszystkim podłoże genetyczne, a nie środowiskowe.

 

W badaniach wzięło udział ponad 6 tysięcy osób o zróżnicowanym pochodzeniu z terenów całej Ameryki Łacińskiej. Ochotnicy  mieli bardzo zróżnicowany kolor, gęstość, skręt oraz szybkość i intensywność siwienia włosów.

Badacze wiedzieli już, że istnieją geny zaangażowane w kolor włosów i proces łysienia, ale to pierwszy raz w historii, kiedy gen siwienia został zidentyfikowany u ludzi. Przy okazji odkryto także inne geny odpowiadające za kształt i gęstość włosów.

Naukowcy mówią, że sukces był możliwy ze względu na zaangażowanie zróżnicowanej populacji, co nie było wcześniej nigdy zrobione na tak dużą skalę. Odkrycia te maja potencjalne zastosowanie w kosmetologii i kryminalistyce.

W roku 2009 prowadzono inne badanie mające na celu potwierdzenie tezy, że za proces siwienia odpowiadają przede wszystkim geny. Aby to sprawdzić, brytyjsko-duński zespół naukowców przebadał 102 pary duńskich bliźniaczek, zarówno jedno- jak i dwujajowych, w wieku od 59 do 81 lat. Zebrano też dane wśród 162 Brytyjek między 45. a 75. rokiem życia. Naukowcy zaobserwowali, że bliźniaczki jednojajowe, które mają identyczny zestaw genów, traciły kolor włosów w podobnym wieku. Znacznie więcej różnic wykazywały bliźniaczki dwujajowe, które różnią się pod względem genetycznym jak zwykłe rodzeństwo.

Gen IRF-4 był już znany wcześniej, ale dopiero teraz badacze zauważyli jego rolę w kształtowaniu koloru i siwieniu włosów. Gen ten jest odpowiedzialny także za regulowanie produkcji i magazynowanie melaniny – pigmentu, który określa barwę skóry, oczu i włosów. Naturalny kolor włosów to zasługa melanocytów, czyli komórek znajdujących się w korzeniu włosa, które właśnie produkują melaninę. U blondynów jest jej mniej, zaś więcej u szatynów i brunetów. Z czasem melanocyty ulegają starzeniu, co ściśle wiąże się z procesem siwienia.

Siwienie jest spowodowane więc brakiem melaniny. Naukowcy pragną dowiedzieć się jak dużą role pełni gen IRF-4 w tym procesie. Być może dalsze doświadczenia poskutkują tym, że uda się opóźnić, a nawet zablokować proces „starzenia się włosa”?

 

Źródła

http://medicalxpress.com/news/2016-03-gene-grey-hair.html

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,368453,siwienie-w-genach.html

KOMENTARZE
Newsletter