Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowotwory skóry – zdrowiej pozostać w cieniu

Nowotwory skóry są jednymi z najczęściej spotykanych nowotworów. Największym ryzykiem zachorowania obciążone są osoby, które podczas wakacji intensywnie się opalają, a ich skóra była narażona na częste poparzenie przez słońce. Naukowcy szukają nowych metod leczenia dla chorych na nieoperacyjne nowotwory skóry.  

 

 

 

Nadal pokutuje mit, że słońce to samo zdrowie, ponieważ bez niego nie ma witaminy D. W Polsce wystarczy 15-minutowy spacer w letni dzień, by organizm wytworzył odpowiednią dawkę tej witaminy. Nadmiar promieniowania słonecznego uszkadza skórę, oczy i osłabia działanie układu odpornościowego. Najgroźniejsze skutki opalania to rak skóry i katarakta. Ultrafiolet uszkadza komórkowe DNA. Uszkodzenie to może być wielokrotnie powielane, w wyniku czego powstaje trwała mutacja. Jeśli ta zmiana zajdzie w genie związanym z procesem karcynogenezy, wówczas komórka zamienia się w komórkę nowotworową.

By rak pozostał w cieniu

Naukowcy z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie prowadzą akademickie badanie kliniczne II fazy mające na celu ocenę bezpieczeństwa i aktywności klinicznej balstilimabu w monoterapii u pacjentów z zaawansowanym/przerzutowym rakiem skóry, niebędącym czerniakiem (AGENONMELA). Badanie dedykowane jest chorym na nieoperacyjne/rozsiane nowotwory skóry (NMSC). – Problemem klinicznym i społecznym dla chorych jest postępująca destrukcja tkanek skóry głowy, karku czy tułowia, a rozległe rany z owrzodzeniami skutkują cierpieniem i bardzo niską jakością życia chorych. Badanie AGENOMELA daje możliwość zastosowania terapii eksperymentalnej u tych chorych, w szczególności w przypadku niepowodzenia leczenia standardowego – tłumaczy prof. Iwona Lugowska, główny badacz i kierownik projektu AGENONMELA.

Realizacja badania jest możliwa dzięki środkom finansowym przekazanym przez Agencję Badań Medycznych oraz współpracy z amerykańską firma farmaceutyczna Agenus Inc., która bezpłatnie przekazała badany lek (Balstilimab) na rzecz chorych w Polsce. Prowadzenie klinicznych badań akademickich, jak informuje prof. Iwona Lugowska, jest z jednej strony wyzwaniem dla badacza, ale z drugiej – daje ogromną satysfakcję, ponieważ przedmiot badań akademicki najczęściej nie jest w kręgu zainteresowania przemysłu farmaceutycznego, a jest rzeczywistą potrzebą kliniczną. Badanie AGENOMELA będzie prowadzone w Instytucie w Warszawie do 2024 r., a chorzy zainteresowani udziałem proszeniu są o kontakt pod nr telefonu: 22 546 33 81.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/wakacje-pla%c5%bca-zrelaksowa%c4%87-si%c4%99-2218989/

KOMENTARZE
Newsletter