Czynniki transkrypcyjne są białkami, które regulują ekspresję genów, mogą „włączyć” lub „wyłączyć” funkcję genów. Naukowcy z IMIM badali jeden tych czynników SNAIL1 w mysich komórkach podczas tranzycji epitelialno-mezenchymalnej. Dr Sandra Peiró wyjaśnia: EMT jest to proces składający się z przekształcenia komórek epitelialnych w tak zwane mezynchamalne. Podczas tego procesu komórki nabywają szereg nowych cech, które umożliwiają im migracje, samoregulację, zapobiegają apoptozie (programowanej śmierci komórki), a w końcu doprowadzają do inwazji sąsiednich tkanek. Gdy ten proces zachodzi w komórkach nowotworowych epitelialnych w rezultacie mezenchymalne komórki mogą migrować i generować metastazę.
Badania pokazują, że w okresie transformacji w komórki mezenchymalne DNA w postaci komórkowej chromatyny musi być zreorganizowane by dostosować się do nowych funkcji komórki. Czynnik transkrypcyjny SNAIL1 poprzez enzym LOXL2 przeprowadza tę transformację. Dlatego, każdy mechanizm, który byłby w stanie zablokować ten etap uniemożliwiałby tranzycję epitelialno-mezenchymalną, a więc metastazę.
LOXL2 jest kluczowym elementem w tym procesie i staję się idealnym celem terapeutycznym, ponieważ jego działanie może być łatwo zablokowane — mówi Sandra Peiró.
Zespół udowodnił także we wcześniejszych badaniach obecność LOXL2 w jądrze komórkowym, a ponadto , że enzym ten odgrywa kluczową rolę w rozwoju nowotworów. Następnym celem dla naukowców będzie określenie organizacji przestrzennej genomu podczas rozwoju metastazy.
Damian Jacenik
KOMENTARZE