Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowe badania nad genomem Cronobacter – możliwa szybsza diagnostyka
06.12.2012

Bakterie Cronobacter spotykane są w naturze w bardzo suchym środowisku. Zdarza się, że znajduje się je w suchych pokarmach, takich jak mleko w proszku czy herbaty ziołowe. Zakażenie tymi bakteriami nie należy wprawdzie do częstych, ale może nieść ze sobą poważne skutki, dla niemowląt nawet śmiertelne. Czy najnowsze badania pomogą walczyć z tymi bakteriami?


Przeczytaj również:

Czy ludzkie organizmy zbudowane są z komórek o różnych genomach?

Winogrona mogą być użyteczne w walce z norovirusem


Międzynarodowe konsorcjum naukowców, któremu przewodzili badacze z NTU (Nottingham Trent University) w Anglii, przeprowadziło największe do tej pory analizy genomu Cronobacter. Ich celem jest poszukiwanie nowych metod służących szybkiej diagnostyce. Opracowana metodyka ma służyć wykrywaniu śmiercionośnych bakterii w środowisku, jedzeniu, czy też na powierzchni materiałów klinicznych. Udało się scharakteryzować gatunki z całego znanego rodzaju Cronobacter, co pozwoliło na zebranie informacji o ogromnie zróżnicowanej puli genów.

Do tej pory bakterie Cronobacter nie były dobrze poznane, a co za tym idzie – metody ich detekcji nie stały na zadowalającym poziomie. Najnowsze badania diametralnie zmienią ten stan rzeczy. Umożliwiły one poznanie genomu wszystkich siedmiu znanych gatunków bakterii Cronobacter: C. sakazakii, C. malonaticus, C. condimenti, C. universalis, C. turicensis, C. dublinensis oraz C. muytjensii. Znaleziono różnice w cechach wszystkich zbadanych genomów, w tym na przykład systemach sekrecyjnych, czy też mechanizmach odpowiedzialnych za odporność na niektóre metale. Poza danymi które umożliwią sprawniejsze identyfikowanie tych bakterii, uzyskano również informacje czysto naukowe – dostarczono dodatkowych dowodów na poparcie tezy, stwierdzającej że bakterie Cronobacter wyewoluowały z organizmów żyjących na roślinach około 40 milionów lat temu.

Badania zaowocowały ujawnieniem ogromnego zróżnicowania pośród bakterii Cronobacter, ale jednocześnie dostarczyły informacji użytecznych do walki z nimi. Prawdopodobnie niedługo będą dostępne testy diagnostyczne, pozwalające na identyfikację konkretnych gatunków bakterii Cronobacter.Dzięki nowoczesnym technikom, takim jak wysokowydajne sekwencjonowanie DNA, tego typu badania wykonuje się w dzisiejszych czasach dużo szybciej i łatwiej, można więc liczyć na podobne rewolucyjne odkrycia w przyszłości.

 

Tomasz Domagała

 

źródło: http://www.cdc.gov/features/cronobacter/

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter