Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowa technologia CRISPR-Screen w badaniach neurologicznych

Mózg wciąż stanowi bardzo trudny przedmiot badań, a zrozumienie mechanizmów jego działania pozostaje ogromnym wyzwaniem. Brak dostatecznej wiedzy na temat wszystkich jego struktur i korelacji utrudnia badanie komórek i genów odpowiedzialnych za zaburzenia neurologiczne, dlatego nowo opracowana metoda CRISPR może pomóc w odkryciu nowych celi terapeutycznych dla tych schorzeń.

 

 

Na czym polegało badanie?

Metoda opisana w badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Cell” pozwala na szybkie badanie różnych typów komórek mózgu powiązanych z kluczowymi genami rozwojowymi. Pomaga to w poznaniu zarówno genetycznych, jak i komórkowych przyczyn rozwoju różnych chorób neurologicznych. – Wiemy, że pewne warianty genetyczne mogą czynić nas podatnymi lub odpornymi na różne choroby, ale które konkretnie typy komórek są odpowiedzialne za chorobę? Które obszary mózgu są podatne na mutacje genowe w tych komórkach? Na te pytania próbujemy odpowiedzieć. Dzięki nowej technologii chcemy zbudować bardziej dynamiczny obraz różnych obszarów mózgu, typów komórek i czasu rozwoju choroby, aby zrozumieć podłoże schorzenia i opracować dedykowaną procedurę interwencyjną – mówi dr Xin Jin ze Scripps Research Institute

Naukowcy współtworzyli technikę nazwaną in vivo Perturb-seq. Metoda ta wykorzystuje technologię CRISPR-Cas9 i analizę transkryptomiczną pojedynczych komórek, aby mierzyć jej wpływ na komórkę. Dzięki CRISPR-Cas9 badacze mogą wprowadzać precyzyjne zmiany w genomie podczas rozwoju mózgu, a następnie dokładnie analizować ich wpływ na komórki przy użyciu analizy transkryptomicznej pojedynczych komórek. W ten sposób otrzymuje się wgląd w to, jak konkretne geny funkcjonują w różnych typach komórek. Zespół badawczy był w stanie profilować ponad 30 tys. komórek w jednym eksperymencie, przyspieszając ten proces o ok. 10-20 razy w porównaniu do metod tradycyjnych. W badaniu naukowcy zauważyli, że perturbacja genetyczna wywołuje różne efekty w różnych typach komórek, co stanowi bardzo ważny aspekt dla zrozumienia mechanizmów chorób. – Mimo mniejszej reprezentacji, niektóre rzadko występujące typy komórek mogą mieć silniejszy wpływ przez perturbację genetyczną. Dlatego rozdzielczość pojedynczej komórki i możliwość badania każdej komórki oraz jej zachowania są tak ważne – dodaje dr Jin.

Dalsze perspektywy badań

Nowa metoda CRISPR-Screen zapewnia szybkie i skalowalne narzędzie do badania genetycznych i komórkowych przyczyn zaburzeń neurologicznych. Dzięki tej technologii naukowcy mogą precyzyjnie modyfikować geny i badać ich wpływ na pojedyncze komórki, co może prowadzić do odkrycia nowych celów terapeutycznych i bardziej efektywnych metod leczenia. Zespół planuje zastosować tę technologię do badania zaburzeń neuropsychiatrycznych oraz identyfikacji nowych możliwości wykorzystania tej technologii do analizy innych organów, aby lepiej zrozumieć szeroki zakres chorób w kontekście rozwoju tkanek i procesu starzenia się.

Źródła

[1] https://www.sciencedaily.com/releases/2024/05/240520155522.htm 

Fot. https://pixabay.com/pl/illustrations/ai-generowane-m%C3%B3zg-galaktyczny-8759904/

KOMENTARZE
news

<Maj 2026>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter