Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
W piątek 15 stycznia odbyła się Noc Biologów na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego przy ulicy Pomorskiej 141/143. Niezwykle bogaty program przyciągnął masę ludzi w każdym wieku – od pięciolatków pod opieką rodziców, po uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich, a także nielicznych reprezentantów starszego pokolenia. Jeśli chcecie przypomnieć sobie emocje towarzyszące Wam podczas wykonywania eksperymentów, czy trzymania na dłoni karaczana madagaskarskiego zapraszamy do lektury.

 

Noc Biologów to coroczne ogólnopolskie spotkanie pasjonatów nauki, eksperymentów i dobrej zabawy. W tym roku po raz czwarty wydarzenie odbyło się w progach Uniwersytetu Łódzkiego. Na tę okazję przygotowano liczne warsztaty, wymagające wcześniejszej rezerwacji miejsc, ale także otwarte pokazy oraz wykłady.

Uczestnicy spotkania mogli wejść do ogrodu zimowego, gdzie miał miejsce pokaz zatytułowany ,,Bezkręgowce w służbie zdrowia’’. Jak powiedziała nam Agata Chiżyńska członek Koła Naukowego Zoologii Bezkręgowców, przygotowana wystawa składała się z 3 stoisk – kulinarnego, medyczno-kosmetycznego, a także miejsca, w którym prezentowano  technikę i ozdoby. Na stoisku kosmetycznym  znajdziemy największe lądowe żywe ślimaki, których śluz wykorzystywany jest w kremach odmładzających. Przy ich udziale wykonywane są również masaże twarzy w Azji – mówi Agata. Dodatkowo ogród wzbogacono o hodowle m.in. straszyków, karczanów madagaskarskich, czy skorpionów karpackich, których jad porównywalny jest do osy.

​Biotechnologiczno – mikrobiologiczne Koło Naukowe Bio-Mik na piątkowy wieczór przygotowało pokaz: ,,Katalaza – nasz wewnętrzny superbohater’’. - Katalaza występuje powszechnie w organizmach tlenowych, głównie u zwierząt: w wątrobie, nerkach, krwi, błonach śluzowych. Enzym ten

obecny jest także w wielu owocach i warzywach, przy czym jego ilość i aktywność w poszczególnych przypadkach jest zróżnicowana – mówi Jagoda Rutkowska, skarbnik Koła Bio-Mik. Czemu zatem katalaza jest naszym wewnętrznym superbohaterem? - Ponieważ rozkłada nadtlenek wodoru – substancję, która powoduje starzenie się komórek, przez co jest bardzo niekorzystna dla naszego organizmu – odpowiada Jagoda. Ponadto uczestnicy spotkania mogli uformować sobie żelkę, czyli wykonać prostą reakcję polegającą na unieruchomieniu barwnika np. z soku marchwiowego w żelu utworzonym z alginianu sodu oraz wkroczyć w Wielki Świat Mikroorganizmów, gdzie prezentowano wysiewy przeróżnych drobnoustrojów wykorzystywanych w przemyśle.

Czas pokazów i warsztatów wzbogacony był niezwykle ciekawymi wykładami, z których każdy mógł wynieść naukę na przyszłość. Prof. Magdalena Błażewicz z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii UŁ podczas swojej prezentacji odpowiedziała na nurtujące wszystkich zebranych pytanie, dlaczego koty świecą oczami, jakie są 3 sposoby takiego świecenia przez zwierzęta oraz do czego to wykorzystują. Z kolei prof. Magdalena Bryś w wykładzie pt: ,,Smakują, ale trują’’ wymieniła 10 najbardziej szkodliwych produktów spożywczych, które jednocześnie w ogromnym stopniu dogadzają naszym podniebieniom. W oczach słuchaczy zauważyć można było strach i niedowierzanie, kiedy prof. Bryś mówiła o przedziwnych substancjach znajdujących się w tak pysznym maślanym popcornie czy gumie do żucia.      

Tradycyjnie nie zabrakło również quizów. Dr Karolina Matczak razem z dziećmi i nauczycielami z Przedszkola Miejskiego nr 52 w Łodzi przygotowała Spotkanie Przedszkolaka z Panią Przyrodą, natomiast mgr Kamila Gach wraz mgr z Martą Leśniak z Sekcji Ornitologicznej Studenckiego Koła Naukowego Biologów UŁ zorganizowały zabawę sprawdzającą jak dobrze znamy ptaki, w czasie której dzieci odpowiadały na pytania - które ptaki żyją w mieście, w lesie czy na łące i sprawdzały czy znają ich odgłosy.     

W Łodzi kończymy nasz cykl poświęcony Nocy Biologów w różnych miastach Polski. Mamy nadzieję, że dobrze bawiliście w czasie spotkań ze światem przyrody i tak jak my, już nie możecie doczekać się kolejnej edycji. 

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
29
1
2
3
4
8
9
10
11
12
16
17
18
20
22
23
24
25
28
29
30
31
Newsletter