Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nobel za telomery
05.10.2009
Tegoroczna nagroda Nobla przyznana. Otrzymało je troje amerykanów za odkrycie wyjaśniające "jak chromosomy chronione są przez telomery i enzym – telomerazę"
Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny została przyznana trzem naukowcom, którzy rozwiązali kluczowy problem w biologii: jak chromosomy są kopiowane w kompletny sposób podczas podziałów komórek i jak są one chronione przed degradacją. Laureaci Nagrody Nobla wykazali, że rozwiązanie znajduje się na końcach chromosomów - telomerach – oraz enzymie odpowiadających za ich powstawanie - telomerazie.

Cząsteczki DNA odpowiadające za przenoszenia naszej informacji genetycznej pakowane są w chromosomy. Telomery znajdują się na ich końcach. Elizabeth Blackburn i Jack Szostak stwierdzili, że unikalne sekwencji DNA - telomery – chronią chromosomy przed procesem degradacji. Carol Greider i Elizabeth Blackburn zidentyfikowały telomerazy, enzymy, warunkujące powstawanie telomerów .

Jeśli telomery są skrócone, komórki starzeją się. Natomiast jeśli aktywność telomerazy jest wysoka, długość telomerów jest utrzymana, a starzenie się komórek jest opóźnione. Proces ten ma miejsce w przypadku komórek nowotworowych, które uważane są za nieśmiertelne. Niektóre choroby dziedziczne, natomiast charakteryzują się wadliwymi telomerazami a to doprowadza do w wyniku uszkodzenia komórek. Przyznanie Nagrody Nobla tytułuje odkrycie podstawowych mechanizmów komórki, które mogą stymulować rozwój nowych strategii terapeutycznych.

Elizabeth H. Blackburn ma obywatelstwo Stanów Zjednoczonych i Australii. Urodziła się w 1948 roku w Hobart, Tasmania, Australia. Po studiach na uniwersytecie w Melbourne, uzyskała tytuł doktora w 1975 roku na Uniwersytecie w Cambridge i odbyła staż podoktorski na Yale University w New Haven, USA. Od 1990 jest profesorem biologii i fizjologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco.

Carol W. Greider jest obywatelem USA, urodziła się w 1961 roku w San Diego, Kalifornia, USA. Studiowała na University of California w Santa Barbara oraz w Berkeley, gdzie uzyskała tytuł doktora w 1987 roku z Blackburn, jako jej przełożoną. Po stażu podoktorskim pracowała naukowo w Cold Spring Harbor Laboratory, w 1997 roku została profesorem na wydziale biologii molekularnej i genetyki na Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore.

Jack W. Szostak jest obywatelem USA. Urodził się w 1952 w Londynie, a dorastał w Kanadzie. Studiował na McGill University w Montrealu i na Cornell University w Ithaca, New York, gdzie uzyskał doktorat w 1977. Pracuje w Harvard Medical School od 1979 roku i obecnie jest profesorem genetyki w Massachusetts General Hospital w Bostonie. Jest również związany z Howard Hughes Medical Institute.
KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2020>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Newsletter