Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Niemal 9 mln zł na stworzenie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych przy UM w Poznaniu

Prezes Agencji Badań Medycznych dr n. med. Radosław Sierpiński przekazał na ręce rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, prof. dr. hab. Andrzeja Tykarskiego czek o wartości blisko 9 mln zł w ramach konkursu ABM na tworzenie i rozwój Centrów Wsparcia Badań Klinicznych.

 

 

 

Projekt Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu pn. „Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (UCWBK) – strategia rozwoju badań klinicznych, w tym kompleksowa obsługa niekomercyjnych badań klinicznych, w północno-zachodniej Polsce” znalazł się na drugim miejscu wśród dziesięciu beneficjentów konkursów. Agencja Badań Medycznych przeznaczyła w sumie 100 mln zł na stworzenie sieci dziesięciu wyspecjalizowanych Centrów Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK). Nowopowstałe centra pozwolą na lepszą koordynację badań klinicznych w Polsce. Inicjatywa ma na celu uatrakcyjnienie rynku badań klinicznych, co przyczyni się do zwiększenia szansy pacjentów na dostęp do nowoczesnych, innowacyjnych terapii, częstszego wyboru przez sponsorów ośrodków badawczych w naszym kraju, a także wzrostu liczby realizowanych badań. 

– Wsparcie przekazane przez Agencję Badań Medycznych pozwoli m.in. na lepsze planowanie, zarządzanie, rozliczanie czy koordynowanie badań. Infrastruktura Centrów Wsparcia Badań Klinicznych umożliwi realizację wizyt pacjentów w trybie ambulatoryjnym, zapewni im komfort i bezpieczeństwo, jednocześnie ułatwiając pracę badaczy, a także przedstawicieli sponsora – podsumowuje dr n med. Radosław SierpińskiProf. Andrzej Tykarski, dziękując za wsparcie ABM, mówił: – Bardzo się cieszę, że to właśnie Uniwersytet Medyczny w Poznaniu będzie koordynował badania kliniczne realizowane w naszych szpitalach. Centrum powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego, co także będzie jego mocną stroną. Wierzymy, że latem 2021 r. oddamy do użytku nowoczesny ośrodek, zaprojektowany według najlepszych standardów, który będzie uwzględniał potrzeby i oczekiwania pacjentów. Jednym z celów projektu jest zwiększenie liczby realizowanych badań, a tym samym zwiększenie dostępności pacjentom do nowoczesnych technologii medycznych.

Projekt będzie realizowany we współpracy m.in. z Fundacją Urszuli Jaworskiej odpowiedzialnej za działania komunikacyjne dla pacjentów. W uroczystości wzięli udział autorzy zwycięskiego wniosku – dr hab. Jacek Karczewski i mgr Joanna Wieczorek-Powiertowska, a także dr Rafał Staszewski, Dyrektor Generalny oraz dr Paweł Uruski, Dyrektor ds. Administracji.

Źródła

Fot. ABM

KOMENTARZE
Newsletter