Niestety niewiele osób ma świadomość, jak duże zagrożenie niesie za sobą spożywanie grejpfrutów niedługo przed lub po zażyciu leków, bądź co gorsza popijanie ich sokiem z tego owocu. W najlepszym razie lek nie zadziała z uwagi na furanokumaryny, które po oddziaływaniu z enzymami jelit, zmniejszą wchłanianie leku. Może zdarzyć się tak, że działanie leku zostanie wzmocnione dzięki substancjom czynnym owocu. Związki takie, mogą hamować enzymy wątrobowe, ale także białka odpowiadające za metabolizm części leków. Zjawisko to wpływa na tzw. farmakokinetykę i może doprowadzić do poważnego wzrostu poziomu leku w organizmie.
Jednak co się stanie jeśli substancje chemiczne zawarte w cytrusie wejdą w interakcje z medykamentami? Na takie pytania starają się odpowiedzieć naukowcy z całego świata. Jest to dość trudne, gdyż większość substancji zawartych w grejpfrucie nie jest jeszcze zidentyfikowana. A nawet te scharakteryzowane nie do końca zbadano pod kątem działania pomiędzy sobą i z preparatami leczniczymi. Biorąc pod uwagę listę dostępnych leków, można domyślać się tylko ile kombinacji eksperymentatorzy mogliby otrzymać.
Wiele opinii opisuje niepożądane efekty wspomnianych interakcji. Zalicza się do nich: niewydolność oddechową, niewydolność nerek, krwawienia wewnętrzne, a nawet przypadki nagłej śmierci. Dlatego stworzono listę leków, których absolutnie nie wolno stosować w sąsiedztwie grejpfruta. W ostatnich latach wykaz ten wzbogacono o wiele pozycji, w związku z nowymi badaniami. W 2012 roku lista liczy 43 leki, które wykazują poważne skutki uboczne po kontakcie z substancjami pochodzącymi z grejpfruta. Zgromadzone dane mówią jednak o ponad 85 preparatach, które negatywnie współdziałają ze składnikami soku grejpfrutowego. Do leków o niebezpiecznych interakcjach należą m.in.: środki przeciw alergiom, przeciwdrgawkowe, leki na arytmię serca, terapie przeciwmiażdżycowe, antydepresanty, środki antylękowe, leki na zakażenie HIV. Naukowcy alarmują również osoby uzależnione od narkotyków, których działanie może zostać wzmocnione nawet trzykrotnie i doprowadzić do śmierci. Do śmiertelnego wypadku może doprowadzić nawet jednorazowe zastosowanie narkotyków i wypicie soku z grejpfruta. W grupie ryzyka są dodatkowo kobiety w ciąży i małe dzieci.
Należy pamiętać, że inne owoce cytrusowe mogą posiadać podobne właściwości. Ważna jest więc odległość czasowa pomiędzy przyjmowaniem leków, a jedzeniem np. marmolady.
Niestety, mimo że wiedza na ten temat jest budowana nie od dziś, lekarze lub dietetycy rzadko informują swoich pacjentów o niekorzystnym wpływie ulubionych owoców. Często kilka słów zapewniłoby możliwość lepszej ochrony zdrowia, a także skuteczniejszą i bezpieczniejszą praktykę stosowania leków.
Nie należy przekreślać jednak całkowicie Citrus paradisi, nie bez powodu bowiem nazwany został po łacinie cytrusem raju.Owoc ten jest bogatym źródłem cukrów, przez co szybko dostarcza potrzebnej energii. Zawiera ponadto kwasy organiczne. Grejpfrut jest bombą witaminową, zawiera witaminy: C, E, F, oraz z grupy B, a więc przypisać mu można wszystkie zalety ich przyjmowania. Ponadto sok i miąższ zawierają karoteny, głównie likopen, tak polecane dla utrzymania zdrowia organizmu. Za gorzkawy smak owocu odpowiada naryngina, która wzmaga przemianę materii oraz pracę jelit. Nie należy więc panikować i rezygnować z przyjemności kulinarnych jakich dostarczają liczne odmiany grejpfruta. Należy jednak pamiętać, że niektóre leki w połączeniu z grejpfrutem po prostu mogą stanowić poważne zagrożenie.
Izabela Kołodziejczyk
Źródło: http://www.independent.co.uk
KOMENTARZE