Bardzo istotnym aspektem wszelkich badań aplikacyjnych, jest ochrona wygenerowanej w międzyczasie własności intelektualnej. Efektem pracy naukowców lub centrów badawczo-rozwojowych prowadzących badania o charakterze aplikacyjnym powinien być konkretny produkt lub technologia, o potencjale do komercjalizacji i późniejszego rozpowszechnienia na rynku. Duży problem stanowi jednak ochrona własności intelektualnej. Choć świadomość konieczności patentowania wyników prac badawczo-rozwojowych jest coraz większa, to koszty związane z całym procesem ochrony IP często przekraczają możliwości finansowe przedsiębiorców, a tym bardziej naukowców. Odpowiedzią na ten problem w pewnym stopniu jest Program Patent Plus.
Program Patent Plus ma na celu wsparcie finansowe jednostek naukowych oraz przedsiębiorców w procesie ubiegania się o europejską i międzynarodową ochronę patentową dla uzyskanych przez nich wyników badań naukowych lub prac rozwojowych.
Głównym celem Programu jest zwiększenie poziomu ochrony praw własności przemysłowej powstałych w polskich organizacjach badawczych (jednostki naukowe) lub powstałych poprzez wspólne działania polskich organizacji badawczych i przedsiębiorców. Program prowadzony jest w oparciu o konkursy na dofinansowanie projektów dotyczących uzyskania poza granicami Polski ochrony patentowej wynalazków opracowanych na podstawie wyników badań naukowych i prac rozwojowych zrealizowanych przez Wnioskodawców.
Dofinansowanie uzyskane w ramach Konkursu można przeznaczyć na:
- badanie stanu techniki w zakresie objętym treścią zgłoszenia wynalazku;
- analiza zasadności ekonomicznej objęcia wynalazku ochroną patentową;
- opracowanie strategii komercjalizacji wynalazku.
a w następstwie tych analiz na:
- zgłoszenie wynalazku w procedurze EPC;
- zgłoszenie wynalazku w trybie PCT;
- wejście w fazy krajowe państw – innych niż RP – w których zgłaszający, zgodnie z deklaracją, ubiega się o patent.
Nabór wniosków jest jednoetapowy i prowadzony będzie w terminie od 13 stycznia 2014 r. do 11 lutego 2014 r. (do godz. 23:59).
Więcej informacji na stronie NCBR.
KOMENTARZE