Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Naukowcy trenują psy, by wykrywały chorych na COVID-19
Naukowcy trenują psy, by wykrywały chorych na COVID-19

School of Veterinary Medicine na Uniwersytecie Pensylwanii ruszyła z pilotażowym programem szkoleniowym wykorzystującym zdolności węchowe psów do rozróżniania próbek pochodzących od pacjentów chorujących na COVID-19. Jak tłumaczą naukowcy, dzięki 300 milionom receptorów węchowych (w porównaniu do 6 milionów u ludzi), psy mają wyjątkowe zdolności w wykrywaniu chorób.

 

 

To pionierskie badanie, w ramach którego sprawdzona zostanie m.in. czułość węchu psów. Psy, skutecznie wykrywające pacjentów bezobjawowych, mogłyby wesprzeć prace na rzecz wczesnego wykrywania zakażeń. Wstępne badania z udziałem ludzi psy mogą rozpocząć już w lipcu. Początkowo Penn Vet rozpocznie badania z ośmioma psami. W ciągu trzech tygodni psy – w warunkach laboratoryjnych – będą miały do czynienia z dodatnimi próbkami śliny i moczu pacjentów chorujących na COVID-19. Kiedy już poznają ich zapach, badacze będą dokumentować zachowanie psów w przypadku próbek dodatnich i ujemnych. Pomoże to ustalić, czy zwierzęta są w stanie zidentyfikować osoby zakażone COVID-19. Cynthia Otto, dyrektor Penn Vet Working Dog Center, wyjaśnia, że psy zajmujące się wykrywaniem zapachu mogą precyzyjnie wykrywać niskie stężenia lotnych związków organicznych związanych z różnymi chorobami, tj. rakiem jajnika, infekcjami bakteryjnymi. Związki te są obecne w ludzkiej krwi, ślinie, moczu czy wydychanym powietrzu. Potencjalny wpływ zdolności wykrywania COVID-19 przez psy może być znaczący. Cynthia Otto przewodzi grupie multidyscyplinarnych naukowców z Uniwersytetu Pensylwanii. Próbki zostaną pobrane od dorosłych pacjentów w szpitalu uniwersyteckim i od dzieci przebadanych w tym ośrodku.

Penn Vet znajduje się w pierwszej dziesiątce szkół weterynaryjnych na świecie. Jest światowym liderem w dziedzinie edukacji weterynaryjnej, badań i opieki klinicznej. Penn Vet obsługuje zróżnicowaną populację zwierząt w swoich dwóch kampusach, w których znajdują się rozległe laboratoria diagnostyczne i badacze.

Źródła

www.vet.upenn.edu

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/nos-pies-futro-makro-detale-4420535/

KOMENTARZE
Newsletter