– To kolejny duży krok dla naszej spółki – komentuje Marek Borzestowski, prezes NanoGroup. – W Europie działa wiele dużych firm farmaceutycznych, czyli naszych potencjalnych klientów. Wierzymy, że dzięki naszej pracy, poprawimy komfort życia ludzi i skuteczność leczenia.
Przypominamy, że NanoVelos jest najbardziej zaawansowaną spółką z portfela grupy. Firma obecnie pracuje nad stworzeniem innowacyjnego systemu transportu leków, który – zaaplikowany do istniejących leków onkologicznych – będzie mógł poprawić ich działanie. Transport substancji czynnej w nanocząstkach poprawia ukierunkowanie do komórek nowotworowych, przy jednoczesnej redukcji toksycznego wpływu na pozostałą część organizmu. Projekt posiada wsparcie finansowe z funduszy NCBiR i UE na łączną kwotę 14 mln zł.
– Po wielu miesiącach badań i iteracji produktowych otrzymaliśmy rewelacyjne wyniki. Udało nam się zatrzymać chorobę nowotworową (agresywna forma raka jajnika), zatrzymać metastazę, czyli przerzutowanie do innych organów oraz zwiększyć skuteczność leczenia. Po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji z NCBiR planujemy rozpoczęcie produkcji pierwszego kandydata na lek w standardzie GMP. Prowadzimy też konsultacje z regulatorem EMA w zakresie wymagań – opowiada Iga Wasiak, prezes NanoVelos. – Wyniki zachęciły nas do intensyfikacji działań formalnych, które przygotowują nas do produkcji pierwszej partii leku w standardzie GMP. Mamy nadzieję, że jesteśmy na dobrej drodze, aby wkrótce móc zacząć podawać lek pierwszym pacjentom w Polsce. Jesteśmy przekonani, że wyniki dotychczasowych badań przełożą się na wyższy odsetek przeżywalności pacjentów onkologicznych, a co za tym idzie – jak najszybciej damy chorym szansę na nowe życie – kontynuuje.
KOMENTARZE