Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nanosrebro - o nowym produkcie wykorzystywanym przy dezynfekcji opowiada dr inż. Marcin Banach podczas targów Eurobiotech 2013
Współczesne antybiotyki są skuteczne przeciwko niektórym bakteriom i grzybom, ale niestety nie przeciwko wszystkim, a z pewnością nie przeciwko wirusom. Możliwe jednak, że inna substancja może okazać się znacznie skuteczniejsza. Mowa tu o nanosrebrze. O swoich badaniach nad tym nanomateriałem opowiadał podczas krakowskich targów Eurobiotech 2013 dr inż. Marcin Banach, naukowiec z Politechniki Krakowskiej.

Nanocząsteczki srebra, które, zgodnie z dostępną literaturą naukową, są zdolne do zabijania mikroorganizmów, mogą być alternatywą dla stosowanych obecnie środków dezynfekujących. Nanosrebro jest efektywnym środkiem destrukcyjnym przeciwko szerokiemu spektrum Gram-ujemnych i Gram-dodatnich bakterii, nie wykluczając szczepów opornych na antybiotyk  opornych na wankomycynę szczepów Enterococcus faecium, czy szczepów Staphylococcus aureus opornych na metycylinę.  mówi dr Banach.

Ale w jaki sposób nanosrebro zabija mikroorganizmy? Otóż ma ono silny ładunek dodatni, co sprawia, że może dosłownie wyszukiwać patogeny. Jest to właściwość, której stosowane do tej pory antybiotyki nie miały. Nanocząsteczki srebra nie muszą polegać na przypadku, że akurat zetkną się z komórką patogennego organizmu. Momentalnie niszczy wrogą komórkę poprzez proces utleniania.

Dr Banach: Niedawne badania ujawniły obiecującą właściwość nanocząsteczek srebra przeciwko wirusom, takim jak HIV-1. Wpływa ono negatywnie na zdolności replikacyjne wirusa. Wykazano również, że nanosrebro jest efektywnym i szybko działającym czynnikiem skutecznym walce z szerokim spektrum powszechnie występujących grzybów, takich jak: Aspergillus, Candida i Saccharomycetes." Antybiotyki nie działają na wirusy w najmniejszym stopniu, więc nanosrebro w tym przypadku góruje bezdyskusyjnie. Jeśli chodzi natomiast o bakterie, to są one zabijane przez antybiotyki w momencie, kiedy ulegają podziałowi, lub w ogóle nie mogą zainicjować procesu podziału przez wzgląd na ich obecność. Minusem tej sytuacji jest fakt, że komórka bakterii może żyć bez procesu podziału przez długi czas i w trakcie tego okresu cały czas szkodzić. Nanosrebro niszczy je natychmiast.

Logo targów Eurobiotech 2013

Celem przeprowadzonych [na Politechnice Krakowskiej] badań było opracowanie przyjaznej dla środowiska metody produkcji zawiesiny nanocząsteczek srebra, (...) jak również przeanalizowanie przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybicznych właściwości produktów zawierających nanosrebro  opowiada dalej dr Banach  Z otrzymanych wyników można wywnioskować, że wszystkie trzy przetestowane przez nas warianty preparatu wywarły przewidywany skutek na użytych przez nas szczepach bakterii w ciągu zaledwie szesnastu minut. Jedynym wyjątkiem okazał się być szczep Gram‑dodatnich bakterii Staphylococcus aureus, który, potwierdzając nasze wcześniejsze obserwacje, wykazał się największą odpornością na działanie nanocząsteczek srebra.

W 2010 roku, dr Banach został kierownikiem projektu badawczego, którego celem było otrzymanie cząsteczek nanosrebra i wykorzystania go w aparatach używanych do wylęgania kurcząt na fermach drobiu. Ten środek miał zapewnić redukcję nieprzyjemnych zapachów i jednocześnie być bezpieczny dla kurcząt. Praca dr Banacha ma zatem charakter ściśle aplikacyjny, a wyniki zaprezentowane w trakcie targów Eurobiotech 2013 pokazują postępy w pracy nad tym projektem badawczo‑rozwojowym. Warto wspomnieć, że jest on realizowany na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Miejmy nadzieję, że badania krakowskich naukowców znajda w najbliższym czasie praktyczne zastosowanie w naszych polskich realiach.

Źródła

http://www.nano-biotech.pl

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2025>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
Newsletter