Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nanocząsteczki miedzi i immunoterapia zniszczyły komórki rakowe u myszy
Nanocząsteczki miedzi i immunoterapia zniszczyły komórki rakowe u myszy

Interdyscyplinarny zespół naukowców z jednostki KU Leuven, Uniwersytetu w Bremie, Instytutu Inżynierii Materiałowej Leibniz i Uniwersytetu Ioannina zdołał zniszczyć komórki nowotworowe u myszy za pomocą nanocząsteczek miedzi z równoległym prowadzeniem immunoterapii. Po terapii nowotwór nie powrócił. Szczegóły tego osiągnięcia opisano na łamach niemieckiego czasopisma "Angewandte Chemie International Edition".

 

 

Zespół naukowców w toku prowadzonych badań uznał, że nowotwory są wrażliwe na nanocząsteczki tlenku miedzi. Wewnątrz organizmu żywego nanocząsteczki rozpuszczają się i stają się toksyczne. Tworząc cząsteczki przy użyciu tlenku żelaza, naukowcy byli w stanie wyeliminować komórki nowotworowe bez naruszania zdrowych.

Jak podkreślają prof. Stefaan Soenen i dr Bela B. Manshian, którzy prowadzili badania, połknięcie tlenków metali w dużych ilościach mogłoby być niebezpieczne, jednak w skali nano i przy kontrolowanym bezpiecznym stężeniu, ich wpływ może być korzystny. Wykorzystanie samego tlenku miedzi wyeliminowało nowotwór jedynie na jakiś czas. Z kolei połączenie nanocząsteczek i immunoterapii sprawiło, że badane nowotwory (raka płuca i jelita grubego) zniknęły całkowicie. Dla potwierdzenia tego odkrycia komórki nowotworowe wstrzyknięto myszy jeszcze raz. Zostały one jednak natychmiast wyeliminowane przez układ odpornościowy. Połączenie nanocząsteczek i immunoterapii zadziałało jak szczepionka.

Zdaniem autorów badania taka terapia może być stosowana dla 60% wszystkich nowotworów. Jak dodaje prof. Stefaan Soenen, w dalszej kolejności naukowcy chcą stworzyć inne nanocząsteczki metalu oraz określić, które z nich mają wpływ na poszczególne typy nowotworów. W efekcie powstanie obszerna baza danych. Zespół planuje także badanie ludzkich komórek nowotworowych. Jeśli wyniki badań będą takie same, następnym krokiem będzie przeprowadzenie badań klinicznych.

Źródła

onlinelibrary.wiley.com

sciencedaily.com

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2020>

pnwtśrczptsbnd
29
30
NutraFood Poland
2020-06-30 do 2020-07-02
Oznaczanie probówek PCR
2020-06-30 do 2020-06-30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter