Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nabór wniosków do WIB zakończony

12 wniosków na łączną kwotę ponad pół mld zł – zakończył się nabór zgłoszeń w ramach Wirtualnego Instytutu Badawczego. To pionierski w skali kraju program wsparcia badań w zakresie biotechnologii medycznej – onkologii, w którym kluczową rolę odgrywa wrocławski instytut Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii.

 

 

Nabór wniosków w otwartym konkursie WIB trwał od 1 do 12 marca 2021 r. Mogły wziąć w nim udział zespoły naukowców zatrudnionych w polskich jednostkach naukowo-badawczych.  W ramach naboru spłynęło 12 aplikacji, a ich całkowita wartość to blisko 510 mln zł. Nad realizacją całego przedsięwzięcia czuwa Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii z Wrocławia, który pełni w programie rolę Podmiotu Zarządzającego. – Dziękuję wszystkim Wnioskodawcom, których wielomiesięczna praca znalazła finał w złożonej w bardzo wymagającym konkursie dokumentacji aplikacyjnej. Cieszymy się, że proponowany przez Wirtualny Instytut Badawczy nowy model wsparcia okazał się atrakcyjny dla naukowców i zachęcił ich do podjęcia tego wyzwania – mówi dr Andrzej Dybczyński, dyrektor instytutu Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii. – WIB od początku wzbudzał duże zainteresowanie środowiska naukowego. Do konkursu zgłosiły się zarówno grupy naukowców zatrudnionych w jednej instytucji, jak i konsorcja łączące kilka jednostek naukowo-badawczych. W sumie w zgłoszone zadania badawcze zaangażowani są naukowcy z 25 podmiotów z całej Polski – dodaje. 

W pierwszej kolejności zgłoszone zadania badawcze zostaną poddane ocenie formalnej. Następnie ich analizą zajmie się międzynarodowe grono ekspertów, które będzie rozpatrywać zarówno poziom merytoryczny zadań oraz kompetencje zespołów badawczych, jak i potencjał komercjalizacyjny zakładanych efektów badań (nowatorskich technologii, leków i terapii), które będą mogły zostać wdrożone do produkcji i przyczynić się do rozwoju polskiej onkologii. Wyniki konkursu ofert poznamy w trzecim kwartale 2021 r. – Z nadesłanych aplikacji wybranych zostanie maksymalnie 10 zadań badawczych, które otrzymają szansę na finansowanie badań na okres nawet do 10 lat. Oceny zespołów oraz zaproponowanych przez nich agend naukowo-badawczych dokonają wybitni naukowcy oraz specjaliści z pogranicza świata biznesu i nauki, którzy zostali wybrani w przeprowadzonej wcześniej rekrutacji – wyjaśnia Paweł Kurant, dyrektor programu Wirtualny Instytut Badawczy. – Wybranym zespołom zapewnimy stabilne, długoterminowe finansowanie, pozwalające na spokojną realizację zadań badawczych. Dodatkowo zespoły otrzymają od naszych ekspertów wsparcie w zakresie bieżącego dostosowania agendy naukowej do aktualnych realiów rynkowych, a także komercjalizacji efektów swojej pracy – kończy.

Źródła

Fot. Łukasiewicz – PORT

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter