Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Na Warmii i Mazurach wspierają nowe technologie
Olsztyński Park Naukowo – Techniczny (OPN-T) to pierwsza taka inwestycja w województwie Warmińsko – Mazurskim. Ma skupiać na swoim terenie innowacyjne firmy, które będą służyć rozwojowi potencjału społeczno – gospodarczego Olsztyna i całej Warmii i Mazur. Projekt ten składa się z trzech sektorów, które dostosowane są do różnych potrzeb potencjalnych klientów: Park Technologiczny, dla firm o ugruntowanej pozycji na rynku, Inkubator Przedsiębiorczości, dla firm nowopowstałych oraz coś dla pomysłowych studentów czyli Centrum Transferu Technologii.

 

OPN-T istnieje już pół roku. Korzysta z niego około 30 firm o różnym profilu. „Taki był zamysł. By jedno miejsce skupiało firmy, które mogłyby nawzajem się uzupełniać  i współpracować ze sobą – mówi dr hab. Marek Adamczak – członek Rady Naukowej OPN-T i specjalista od biotechnologii – Jest to szansa dla młodych firm ze względu na atrakcyjną lokalizację, warunki lokalowe i korzystne warunki dzierżawy”.  W czasie 3 lat firma ma szansę ugruntować swoją pozycję na rynku i usamodzielnić się. Wszystko co trzeba zrobić to napisać wstępne zgłoszenie i przedstawić planowany profil działalności firmy i planowanych osiągnięć. „Warto wspomnieć o tym, że firma korzystająca ze sprzętów OPN-T może od razu generować zyski, nie ma 5-letniego okresu ochronnego jak w przypadku sprzętów kupowanych dzięki dofinansowaniu z Uni Europejskiej” – mówi prof. dr hab. Paweł Brzuzan – szef Rady Naukowej OPN-T.

Dla młodych biotechnologów najważniejsze jest Centrum Transferu Technologii.  Zapewniają oni pomoc pracownikom, studentom i absolwentom szkół wyższych transfer wyników swoich badań prowadzonych na uczelni do biznesu. Umożliwiją płynne przejście od prac badawczych do prac na skalę pół-techniczną, a nawet i techniczną. Zapewniają zaplecze produkcyjne, które jest do użytku dla wszystkich użytkowników OPN-T.

OPN-T idealnie się wpisuje w program „Horyzont 2020”, który jest akcją Uni Europejskiej wpierającą współpracę przemysłu z nauką.

 

KOMENTARZE
Newsletter