Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Monitorowanie środowiska podczas pandemii COVID-19

Jak pokazał ostatni rok, choroby zakaźne stanowią realne i poważne zagrożenie dla zdrowia wszystkich mieszkańców Ziemi. Pandemia COVID-19 (wywołana przez nowego koronawirusa SARS-CoV-2) zmusiła społeczeństwo do stawienia czoła nowym i nieprzewidywalnym wyzwaniom oraz dostosowania się do funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Naturalnym następstwem obecnej sytuacji jest potrzeba monitorowania środowiska na obecność nowego wirusa w powietrzu w obszarach krytycznych. Tylko skuteczna diagnostyka może nam pomóc powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa oraz zapewnić odpowiednie warunki do pracy nad lekami oraz kolejnymi szczepionkami przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

 

Monitorowanie powietrza nigdy nie było prostsze:

 

Badania nad szczepionkami na SARS-CoV-2 (COVID-19) – badania R&D, testowanie i produkcja

Jesteśmy zaangażowani w walkę z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Nasze produkty i urządzenia od samego początku wykorzystywane są przez firmy biofarmaceutyczne na całym świecie w walce z niewidzialnym wrogiem. W przeszłości z powodzeniem uczestniczyliśmy w opracowaniu i produkcji szczepionek na choroby zakaźne wywołane m.in. przez wirusy: Ebola, Zika czy H1N1. Nasze doświadczenie i portfolio produktów nieustannie pomaga naszym klientom na wszystkich etapach rozwoju szczepionek: od wynajdywania i testowania, po produkcję na dużą skalę szczepionek przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Zdajemy sobie sprawę z dynamicznej sytuacji i realnie pomagamy naszym klientom w zarządzaniu procesami oraz eliminowaniu pewnych zagrożeń związanych z dynamicznym rozwojem i produkcją szczepionek.

Wybuch i rozprzestrzenianie się zespołu ostrej niewydolności układu oddechowego spowodowanej koronawirusem SARS-CoV-2 stało się jednym z największych wyzwań dla globalnej opieki zdrowotnej i międzynarodowych gospodarek. Z racji przenoszenia się SARS-CoV-2 głównie drogą kropelkową instytucje naukowe, rządowe i sektory ochrony zdrowia starają się lepiej poznać drogi i mechanizmy zakażania kolejnych osób.

W obliczu trwającej pandemii skuteczne rozwiązania w zakresie monitorowania środowiska staną się kluczowe dla pomiaru i zarządzania ryzykiem rozprzestrzeniania się pandemii. Nasze żelatynowe filtry mogą skutecznie wychwycić cząsteczki wirusa SARS-CoV-2 i umożliwić potwierdzenie jego obecności przy pomocy dalszych testów PCR.

 

Zobacz, jak wytwarzane są szczepionki:

 

Pipety i końcówki z filtrem

Izolacja RNA, synteza cDNA oraz testy RT-PCR i ELISA wymagają precyzyjnego i wieloetapowego dozowania próbek oraz kolejnych odczynników. Fakt coraz większej ilości przeprowadzanych testów na całym świecie sprawia, że stale rośnie liczba powtórzeń samych procesów dozowania. Szybkie testy na obecność koronawirusa pozwalają zaoszczędzić sporo czasu podczas oznaczania kolejnych próbek. Bardzo ważne jest, aby wnętrze pipety nie było zanieczyszczone innymi próbkami – końcówki Sartorius Biohit Safetyspace z filtrem są skuteczną ochroną przed uzyskaniem wyników fałszywie dodatnich.

Ergonomiczna konstrukcja zarówno jedno-, jak i wielokanałowych pipet mechanicznych Tacta®️ oraz elektronicznych Picus®️ i Picus®️ Nxt w połączeniu z końcówkami z filtrem Safetyspace sprawia, że nasze wyniki będą wiarygodne, a ryzyko błędnych oznaczeń – ograniczone do minimum. W testach na obecność koronawirusa ważne jest, aby urządzenia diagnostyczne były w pełni wiarygodne – łatwa w czyszczeniu konstrukcja, odporne na czyszczenie i autoklawowanie poszczególne części pipet ułatwiają kontrolę nad całym procesem.

 

Systemy oczyszczania wody laboratoryjnej Arium®

Pandemia ogarniająca cały świat sprawia, że badania nad szczepionkami oraz lekami prowadzone są równolegle we wszystkich zakątkach świata. Systemy produkujące wodę ultraczystą Arium firmy Sartorius gwarantują dostarczanie wody ultraczystej, wolnej od nukleaz i endotoksyn zawsze i wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna. Dzięki systemowi Arium nie musisz martwić się o zapasy wody butelkowanej w magazynach, ani o ich bieżące dostawy. Twój system Arium dostarczy wodę potrzebną do wykonania testów PCR i innych zastosowań laboratoryjnych. Poszczególne wersje aparatów Arium oraz Arium mini są wyposażone w dwuzakresową lampę UV oraz prefiltr Arium Cellplus Ultrafilter, ponadto woda wstępnie oczyszczona przechowywana jest w workach, które w razie potrzeby możemy łatwo wymienić – koniec ze skomplikowanymi procedurami czyszczenia zbiorników i walidacją całego procesu!

 

Wirówki

Niezależnie, czy chodzi o próbki krwi (5 ml), czy wieloetapowe wirowanie próbek przy testach na obecność wirusa SARS-CoV-2 (<1,5-2 ml), Sartorius oferuje kompletne rozwiązania. Bogate portfolio wirówek Centrisart® Centrifuge Family umożliwia wykonanie całego procesu badania próbek na obecność koronawirusa. Wiarygodność badania umożliwiają przede wszystkim: niski profil urządzeń do wygodniejszego ładowania próbek, szeroki zakres ustawień przyspieszenia i hamowania oraz precyzyjna kontrola temperatury. Rodzina Centrisart® Centrifuge obejmuje wirówki od bardzo kompaktowych i zajmujących niewiele miejsca mikrowirówek, do uniwersalnych wirówek stacjonarnych o łącznej pojemności do 1600 ml – dzięki temu nasze wirówki idealnie sprawdzają się w izolacji kwasów nukleinowych do dalszych testów PCR.

 

Monitorowanie środowiska

Drobnoustroje unoszące się w powietrzu stwarzają potencjalne ryzyko zanieczyszczenia produktów i surowców, dlatego też aktywne pobieranie próbek powietrza za pomocą dedykowanych urządzeń jest powszechnie stosowaną metodą do oceny obecności różnych cząstek m.in. grzybów, zarodników i mikroorganizmów, a nawet wirusów i bakteriofagów. Pobieranie próbek określonej objętości powietrza w określonym czasie można przeprowadzić dwiema różnymi metodami fizycznymi: filtracją lub metodą impaktową. Sartorius oferuje oba rozwiązania dopasowane do konkretnych potrzeb danego laboratorium. Ponadto, dopasowane pożywki hodowlane Sartorius umożliwiają uzyskanie wyników zarówno jakościowych, jak i ilościowych.

 

System zaprojektowany do wykrywania najmniejszych cząstek wirusów i mikroorganizmów w powietrzu

Próbniki powietrza MD8, MD8 Airscan® i przenośny Airport MD8 zostały zaprojektowane do wykrywania najmniejszych wirusów i mikroorganizmów w powietrzu przy użyciu unikalnych żelatynowych filtrów membranowych (GMF) i płytek agarowych BactairTM. MD8 Airscan® i Airport MD8 kontrolują powietrze w pomieszczeniach czystych, obszarach kontrolowanych, ale także i publicznych pod kątem zawieszonych w nim żywych mikroorganizmów. MD8 Airscan® i Airport MD8 zapewniają nieprzerwane, aktywne monitorowanie powietrza przez co najmniej 8 godzin przy użyciu tylko jednego żelatynowego filtra membranowego! Dzięki temu prostemu i nieinwazyjnemu rozwiązaniu nie musimy obawiać się o wyniki fałszywie negatywne, a zastrzeżony, zatwierdzony przez USP filtr zatrzymuje nawet najmniejsze mikroorganizmy z powietrza i pozwala dokładnie określić ich żywotność.

 

Żelatynowe filtry membranowe

Rozpuszczalne w wodzie żelatynowe filtry membranowe to doskonały sposób na szybkie zbadanie powietrza na obecność wirusa SARS-CoV-2. Przy pomocy przenośnego próbnika powietrza MD8 można pobierać próbki powietrza ze wszystkich obszarów o wysokim ryzyku skażenia koronawirusem. Membranę można także rozpuścić w niewielkiej ilości wody, co zapewnia właściwe stężenie próbki RNA od samego początku procesu badania. Możliwość rozpuszczenia filtrów żelatynowych w wodzie jest idealnym rozwiązaniem przy szybkich metodach diagnostycznych. Dzięki temu mamy najwyższe wskaźniki zatrzymania bakterii, wirusów, zarodników i fagów.

 

Jedno urządzenie – dwa tryby działania

Żelatynowe filtry membranowe są dostępne z podstawą do filtra jednorazowego użytku o średnicy 80 mm, a także ze stalowymi uchwytami do filtrów wielokrotnego użytku o rożnych średnicach.

Połączenie filtrów żelatynowych i próbnika powietrza MD8 oferuje:

• absolutny wskaźnik zatrzymania (99,9995% dla zarodników Bac. Sub. Niger, 99,94% dla fagów T3),

• utrzymanie żywotności zebranych na filtrze mikroorganizmów przez określony czas pobierania próbek,

• całkowitą rozpuszczalność filtra w wodzie, co jest niezbędne do pobierania próbek wirusów.

Dowiedz się więcej o kompleksowych rozwiązaniach Sartorius w zakresie monitorowania środowiska pod tym adresem.

KOMENTARZE
Newsletter