Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Moderna rozpocznie II fazę badań nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2. Akcje firmy idą w górę
Moderna rozpocznie II fazę badań nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2. Akcje firmy idą w gó

Amerykańska firma biotechnologiczna Moderna planuje niebawem rozpocząć drugą fazę badań klinicznych nad szczepionką mRNA przeciwko koronawirusowi. Trzecia faza badań planowana jest na jesień 2020 r. Moderna już w lutym informowała, że wyprodukowała szczepionkę w odpowiedzi na rozprzestrzeniającego się wirusa SARS-CoV-2. Akcje spółki w ostatnich miesiącach poszybowały w górę. Na tyle wysoko, że jeden z najbogatszych naukowców w USA, prof. Timothy Springer z Harvardu, który dwa lata temu kupił akcje Moderny za 5 mln USD, dziś jest posiadaczem pakietu wartego 800 mln USD.

 

Moderna złożyła do Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) wniosek na lek w celu oceny kandydata na szczepionkę (mRNA-1273) w bardziej obszernym badaniu, jeśli będzie ono poparte danymi dotyczącymi bezpieczeństwa z pierwszego badania. Jak podaje firma, FDA przesłała już wstępne informacje zwrotne. Badanie II fazy, które rozpocząć się ma w II kwartale br., oceni bezpieczeństwo, reaktywność i immunogenność dwóch szczepień mRNA-1273. Uczestnicy badania otrzymają placebo lub jedną z dwóch wersji szczepionki. W badaniu weźmie udział 600 zdrowych osób w dwóch grupach wiekowych (18-55 i powyżej 55 r.ż.). Uczestnicy badania będą obserwowani przez 12 miesięcy po szczepieniu. Badania fazy III – jeśli druga faza się powiedzie – powinny rozpocząć się już jesienią 2020 r. W badaniach I fazy wzięło udział 45 zdrowych dorosłych osób w wieku od 18 do 55 r.ż. Wyniki prac naukowców nie są jeszcze dostępne opinii publicznej.

Wartość Moderny – w ciągu ostatnich miesięcy – wzrosła wielokrotnie. Media rozpisują się nie tylko o firmie, ale także o prof. Timothym Springerze z Harvard University, którego majątek, m.in. dzięki wzrostom Moderny, poszybował w górę. Profesor od ponad dwóch lat jest posiadaczem ok. 13 mln akcji Moderny, które obecnie wyceniane są na 800 mln USD (półtora roku temu było to 5 mln USD). Timothy Springer jest obecnie jednym z najbogatszych naukowców w USA. Moderna wkroczyła na giełdę w grudniu 2018 r. Jak oceniają eksperci, to największy debiut biotechnologiczny na amerykańskiej giełdzie w jej dotychczasowej historii. Po sprzedaży 26,3 mln akcji spółka osiągnęła wycenę na poziomie 7,4 mld USD.

Szczepionka mRNA-1273 została opracowana przez Modernę we współpracy z badaczami z NIAID Vaccine Research Center (VRC). To jeden z pierwszych zespołów, które wkroczyły w fazę badań z udziałem ludzi. Amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej przekaże ponad 400 mln USD na rozwój szczepionki. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, obecnie na różnych etapach rozwoju znajduje się ok. 70 szczepionek przeciwko koronawirusowi.

Źródła

modernatx.com

bloomberg.com

 

KOMENTARZE
Newsletter